Efter invasion: Rusland vil være EM-vært

Rusland er lige nu udelukket fra al international fodbold, men tror alligevel på, at man kan få EM-værtskab.



Russiske landshold og klubhold er blevet udelukket fra al international fodbold på grund af krigen i Ukraine, men det stopper ikke landets fodboldtop.

Det Russiske Fodboldforbund (RFU) har således tænkt sig at deltage i kapløbet om at blive vært for fodbold-EM i 2028 eller 2032.

Det oplyser RFU på sin hjemmeside. Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) bekræfter onsdag på sin hjemmeside, at Rusland er blandt de interesserede nationer, som har indleveret en officiel interesseerklæring.

Meldingen fra RFU bliver uddybet af Rustem Saymanov, som er medlem af RFU’s eksekutivkomité, der onsdag har holdt møde om blandt andet værtskaberne.

– Vi kommer til at ansøge om EM-værtskabet. Det er ikke en joke. Vores liv fortsætter, og det er en af årsagerne til, at vi er åbne for det. Vi anerkender, at der er lang tid til, og at alt kan ændre sig.

– Vi har bedt om materialet, så vi kan studere alle kravene. Måske vil de ikke godtage os, men det er jeg sikker på, de vil, siger Saymanov til sportsmediet Match TV.

Match TV er ejet af energiselskabet Gazprom, som Uefa for nylig har afbrudt sin samarbejdsaftale med.

Udmeldingen kommer, på dagen hvor Uefa har deadline for tilkendegivelser fra forbundene om interesse i at være vært for EM i 2028.

Uefa er et af de internationale idrætsforbund, der har udelukket russiske landshold og klubber fra sine turneringer.

Om Uefa overhovedet vil godtage en eventuel russisk ansøgning, har det europæiske forbund ikke meldt noget ud om.

Mange internationale idrætsforbund har allerede aflyst turneringer og stævner i Rusland.

Da Uefa sammen med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) offentliggjorde sin bandlysning af Rusland, nævnte man intet om, hvorvidt man var interesseret i at afvikle turneringer i Rusland.

Tidligere onsdag bekræftede England, Nordirland, Irland, Skotland og Wales, at man agter at komme med et fælles bud på værtskabet for 2028. Interessen bekræftes af Uefa.

Ud over Rusland og det britisk-irske samarbejde har Tyrkiet officielt tilkendegivet, at landet er interesseret i at afholde europamesterskabet i 2028 eller 2032, meddeler Uefa. Italien er også blandt værtskandidaterne til EM i 2032.

Uefa afslører 5. april, hvem der kommer med bud på værtskabet. 12. april næste år skal de interesserede forbund aflevere deres endelige ansøgning.

/ritzau/




EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Storklub byder på FCK- og FCM-emne



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Uha, FC København: Taber til Hillerød

FC København henter stortalent i Malmö FF

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Bekræfter interesse



Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper