Med hiv og sving sikrede det danske landshold sig i går andenpladsen i sin Nations League-gruppe med et 0-0-resultat mod Serbien.
Danmark var i store dele af kampen under et gevaldigt pres fra hjemmeholdet, der i den grad gik ind til opgøret med ambitionen om at sikre den sejr, som ville have givet dem andenpladsen i stedet for danskerne.
Serberne havde i løbet af kampen intet mindre end 22 afslutninger, hvoraf 15 faldt i kampens første 45 minutter. Netop den dårlige første halvleg var et af de emner, der blev diskuteret i Tipsbladets program 'Verdens Lækreste Landshold', hvor analytikeren Benjamin Leander udtrykte stor bekymring, hvis det fremadrettet bliver en tendens mod hold som Serbien.
– Det danske landshold gør Kasper Schmeichel unødigt varm. Aleksandar Mitrović har 11 afslutninger, det er fuldkommen uhørt! Jeg forstår, at Brian Riemer inden kampen siger, at han ville blive en mundfuld og svær at tøjle, men det er uacceptabelt, at vi lader ham afslutte så mange gange i løbet af kampens første 70 minutter.
– Vi kan glemme alt om avancement. Hvis vi skal vælge en ønskemodstander nu, er det ligegyldigt – hvis vi forsvarer, som vi gjorde i kampens første 45 minutter, taber vi 4-0 til enhver modstander, vi møder i kvartfinalen af Nations League. Tak til Kasper Schmeichel for at redde kastanjerne ud af ilden.
Der var bred enighed efter kampen om, at Kasper Schmeichel havde leveret en god indsats i målet for Danmark. For mange beviste han, at han fortsat har niveauet til at være nummer ét for det danske landshold. Netop den tvivl, som har eksisteret blandt danske landsholdsfans og i pressen, tror journalist på Tipsbladet Ole Hoffskov ikke har påvirket landsholdskeeperen
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel er fuldstændig ligeglad med den debat, der har været om ham. Hver eneste gang vi har spurgt ham om det, siger han, at han ikke læser med. Men 85 procent af gangene tror jeg ikke på det – selvfølgelig læser de med. Men jeg tror faktisk, at netop han er fløjtende ligeglad med, hvad vi i pressen skriver.
– Jeg tror ikke, han har følt noget behov for at skulle vise sig frem. Jeg er overbevist om, at han har stor tiltro til sig selv. Jeg tror ikke, Kasper Schmeichel er særlig overrasket over Kasper Schmeichel, siger Ole Hoffskov.
Du kan se hele afsnittet af Verdens Lækreste Landshold i videoen øverst i artiklen.

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Disse seks SL-profiler kan hentes gratis

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Afsløring: Store klubber jagter fænomenet Fischer

Afsløring: Forlænger med Esbjerg fB

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Boss om Dolberg-transfer: Jeg lover ikke noget

Manchester United i dialog med svinedyr angriber

Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

23-årig stopper karrieren – starter nyt projekt

Gyldent håndtryk – koster ‘PC’ kassen

Nu starter budkrig på FCK-emne

Gummiben i Nottingham

Morten Frendrup bliver skurk i Genoa-nedtur

Rundens Hold i Superligaen – 29. runde

Endnu et målbrag mellem Inter og Barca

Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold

Alle skriver om Huescas-dom

Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe

Wow – han kan blive jeres redning, AaB!

Vil hente Premier League-stjerne for 525 mio.

Peger på Brøndby-spiller som muligt AGF-emne

Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’

Blæst bagover af dansk stjerne

Ibiza-tur aflyst

Vild Real Madrid-sommer – store stjerner til salg

Katastrofen lurer: ‘Så skal dansk toptræner fyres’