Danmark vandt, men det var bestemt ikke kønt tirsdag aften mod San Marino i deres EM-kvalifikationskamp.
Verdensranglistens dårligste landshold bød Danmark op til dans og havde med en halv time igen et resultat på hånden, da Alessandro Golinucci udlignede til 1-1. Indskiftede Yussuf Poulsen afværgede blamagen, men i dagene efter opgøret har der alligevel været skærmydsler.
Rasmus Højlund, der selv scorede til 1-0 og tyssede på San Marino-spillerne ved Danmarks 2-1-scoring, fik i slutminutterne et knæ i ryggen af indskiftede Roberto Di Maio, som gav et gult kort.
Dén situation har fået et heftigt efterspil. Simon Kjær langede efter slutfløjt kraftigt ud efter Roberto Di Maios aktion. Selv så Rasmus Højlund sig som en skydeskive blandt San Marinos spillere, mens han også var ud efter deres behandling af ham på Instagram.
Flere San Marino spillere har efterfølgende svaret de danske stjerner igen, og nu tilslutter målscorer Alessandro Golinucci sig det brøl.
– Jeg er ked af, at Højlund føler, at vi gik efter ham. For os er de her kampe en krig. Vi laver ikke halve løsninger, men derfor har vi ikke i sinde at gøre noget ondt mod en spiller. Det er det sidste, vi ønsker at gøre, siger midtbanespilleren til gianlucadiamarzio.com og fortsætter:
– Vi så, at han beklagede sig på sociale medier, og opfattede det som en meget voldsommere situation, end det i virkeligheden var. Jeg oplevede ikke noget raseri mod ham på banen.
– Højlund er meget ung, men han havde ikke behøvet at pege fingre af os, fordi ingen er sure på ham. Hvis jeg tænker tilbage på kampen, så var han også meget aggressiv overfor os, men vi brokkede os ikke. Det var en kamp, hvor der blev givet og taget, og vi havde ikke regnet med, at det skulle nå hertil, siger Alessandro Golinucci.
Opgøret med San Marino bliver det sidste i denne omgang for Danmark, da man tidligere på efteråret mødte dem i Parken, hvor det blev til en sejr på 4-0. Alessandro Golinuccis scoring i San Marino var i øvrigt landets første i en tællende kamp i knap to år.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT