Stor Sommer-kamp: Snuppede italiensk straffespark

Italien ligger med 11 point efter fem kampe på førstepladsen i holdenes VM-kvalifikationsgruppe.



Den schweiziske målmand Yann Sommer blev den altoverskyggende helt, da hjemmeholdet sikrede sig ét point i 0-0-opgøret mod europamestrene fra Italien.

De to hold mødtes i VM-kvalifikationen søndag aften.

Resultatet betyder, at Italien indtager førstepladsen i holdenes gruppe med 11 point efter fem kampe. Schweiz har syv point, men har kun spillet tre kampe indtil videre.

Italien kom tæt på en tidlig føring, men et halvhjertet forsøg fra Lorenzo Insigne var ikke nok til at overrumple Yann Sommer i målet.

Udeholdet fortsatte efterfølgende med at holde et højt tempo, hvilket endte i flere store chancer.

Størst blev muligheden, da Domenico Berardi tog en solotur ned mod en ensom Sommer. Men endnu en gang kunne Schweiz prise sig lykkelige for, at holdets målmand stod det rigtige sted.

Resten af halvlegen blev en åben affære, hvor spillet bølgede frem og tilbage, men mål blev det ikke til i de første 45 minutter.

Der skulle dog kun passere fem minutter af anden halvleg, inden Schweiz dummede sig med en alt for ivrig tackling i eget felt.

Den ellers så sikre straffesparksekspert Jorginho blev dog også læst af en velspillende Sommer på stregen.

Yann Sommer havde i det hele taget en af de helt store dage i målet, og han udgjorde i høj grad forskellen på de to mandskaber.

I VM-kvalifikationens øvrige kampe endte en række europæiske stormagter med at sætte en håndfuld – i fodboldmæssig forstand – lilleputnationer på plads.

Tyskland slog Armenien 6-0 efter mål af både Marco Reus, Serge Gnabry og Timo Werner. Det bragte holdet på førstepladsen i gruppen med 12 point efter fem kampe.

Georgien led et nederlag på 0-4 til Spanien, mens Polen slog San Marino 7-1. Robert Lewandowski scorede to, og Adam Buksa lavede et hattrick.

Imens vandt Belgien med 3-0 over Tjekkiet.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe på vej

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil