Senegal er afrikansk mester i fodbold for anden gang i historien efter en skandalepræget finalesejr på 1-0 over værtsnationen Marokko efter forlænget spilletid.
Finalen kommer efter alt at dømme til at få et disciplinært efterspil efter en tumultarisk afslutning på den ordinære spilletid.
Efter et VAR-tjek fik Marokko tilkendt et straffespark i de døende sekunder, og det fik Senegal til at udvandre.
Da kampen endelig kunne genoptages, blev straffesparket brændt, og i stedet afgjorde Senegal finalen i forlænget spilletid på Papa Gueyes drømmemål.
De første 92 minutter i Rabat var langtfra lige så dramatiske.
Formentlig som følge af kampens vigtighed spillede begge mandskaber med yderst lav risiko.
Det gav en chancefattig kamp, og særligt første halvleg var på mange måder en lang ørkenvandring på banen. Senegals Iliman Ndiayes fik en enkelt god mulighed, men blev afvist af en fodparade. Derudover var det småt med chancerne.
Festen på lægterne var anderledes oplivende. De tilrejsende senegalesere trommede, dansede og sang på livet løs, mens de mange tusinde marokkanere skabte en intimiderende ramme, hvor modstandere og dommere blev tryktestet.
Efter en tam første halvleg kom Marokko bedre ud til anden halvleg, og Ayoub El Kaabi burde have bragt marokkanerne foran efter knap en times spil. Han blev spillet fri i feltet, men afsluttede lige forbi mål på den store chance.
I 90 minutter syntes det næsten uundgåeligt, at kampen både skulle gå i forlænget spilletid og sikkert også en straffesparkskonkurrence, men så fulgte en højdramatisk tillægstid.
Først scorede Senegal, men målet blev straks annulleret, fordi der blev begået frispark lige inden scoringen.
I stedet løb Marokko ned i den anden ende og tilkæmpede sig et hjørnespark.
Brahim Díaz blev hevet omkuld, men dommerens fløjte var i første omgang tavs. VAR kom dommeren til undsætning, og efter et kig ved skærmen fik Marokko straffespark trods enorme senegalesiske protester.
Det tog sin tid at få straffesparket taget.
Senegaleserne var rasende, og i bedste Anja Andersen-stil endte landstræner Pape Bouna Thiaw med at få sine spillere til at udvandre. Samtidig forsøgte Senegals fans forgæves at forcere banderne for at komme ind på banen og demonstrere deres utilfredshed.
Stjernen Sadio Mané fik dessiner fra en official, og efterfølgende forsøgte han ihærdigt at få sine holdkammerater tilbage på banen.
Omkring 18 minutter efter straffedommen stod Brahim Díaz klar til at tage straffesparket, men i stedet for at sende tilskuerne i ekstase sendte han dem i kulkælderen med et patetisk forsøg på en “panenka”.
Édouard Mendy blev stående og greb den svage afslutning, som formentlig kommer til at hjemsøge Díaz i mange år.
Det skulle nemlig vise sig at blive endnu værre for Marokko og Díaz.
Der var blot spillet tre minutter af den forlængede spilletid, før Papa Gueye gjorde det til 1-0, da han afsluttede et kontraangreb med et spark, der fik bolden til at stryge i mål via overliggeren.
Den lussing rejste Marokko sig aldrig fra, og det nordafrikanske land er derfor stadig på jagt efter sin første afrikanske mesterskabstitel siden 1976.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Kæmpe nyhed i udlandet
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIVE: Storklub får bøde på 73.000 euro
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU