Senegal er afrikansk mester i fodbold for anden gang i historien efter en skandalepræget finalesejr på 1-0 over værtsnationen Marokko efter forlænget spilletid.
Finalen kommer efter alt at dømme til at få et disciplinært efterspil efter en tumultarisk afslutning på den ordinære spilletid.
Efter et VAR-tjek fik Marokko tilkendt et straffespark i de døende sekunder, og det fik Senegal til at udvandre.
Da kampen endelig kunne genoptages, blev straffesparket brændt, og i stedet afgjorde Senegal finalen i forlænget spilletid på Papa Gueyes drømmemål.
De første 92 minutter i Rabat var langtfra lige så dramatiske.
Formentlig som følge af kampens vigtighed spillede begge mandskaber med yderst lav risiko.
Det gav en chancefattig kamp, og særligt første halvleg var på mange måder en lang ørkenvandring på banen. Senegals Iliman Ndiayes fik en enkelt god mulighed, men blev afvist af en fodparade. Derudover var det småt med chancerne.
Festen på lægterne var anderledes oplivende. De tilrejsende senegalesere trommede, dansede og sang på livet løs, mens de mange tusinde marokkanere skabte en intimiderende ramme, hvor modstandere og dommere blev tryktestet.
Efter en tam første halvleg kom Marokko bedre ud til anden halvleg, og Ayoub El Kaabi burde have bragt marokkanerne foran efter knap en times spil. Han blev spillet fri i feltet, men afsluttede lige forbi mål på den store chance.
I 90 minutter syntes det næsten uundgåeligt, at kampen både skulle gå i forlænget spilletid og sikkert også en straffesparkskonkurrence, men så fulgte en højdramatisk tillægstid.
Først scorede Senegal, men målet blev straks annulleret, fordi der blev begået frispark lige inden scoringen.
I stedet løb Marokko ned i den anden ende og tilkæmpede sig et hjørnespark.
Brahim Díaz blev hevet omkuld, men dommerens fløjte var i første omgang tavs. VAR kom dommeren til undsætning, og efter et kig ved skærmen fik Marokko straffespark trods enorme senegalesiske protester.
Det tog sin tid at få straffesparket taget.
Senegaleserne var rasende, og i bedste Anja Andersen-stil endte landstræner Pape Bouna Thiaw med at få sine spillere til at udvandre. Samtidig forsøgte Senegals fans forgæves at forcere banderne for at komme ind på banen og demonstrere deres utilfredshed.
Stjernen Sadio Mané fik dessiner fra en official, og efterfølgende forsøgte han ihærdigt at få sine holdkammerater tilbage på banen.
Omkring 18 minutter efter straffedommen stod Brahim Díaz klar til at tage straffesparket, men i stedet for at sende tilskuerne i ekstase sendte han dem i kulkælderen med et patetisk forsøg på en “panenka”.
Édouard Mendy blev stående og greb den svage afslutning, som formentlig kommer til at hjemsøge Díaz i mange år.
Det skulle nemlig vise sig at blive endnu værre for Marokko og Díaz.
Der var blot spillet tre minutter af den forlængede spilletid, før Papa Gueye gjorde det til 1-0, da han afsluttede et kontraangreb med et spark, der fik bolden til at stryge i mål via overliggeren.
Den lussing rejste Marokko sig aldrig fra, og det nordafrikanske land er derfor stadig på jagt efter sin første afrikanske mesterskabstitel siden 1976.
/ritzau/
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
FCK-bænken var rasende!
AVIS Jagter Christian Nørgaard
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’