Spændt Mads Bidstrup: Han er en pissefed spiller!

Mads Bidstrup ser frem til at spille med særligt én af landsholdets store stjerner.



ALGORFA (Tipsbladet): Det kan godt være, at hans klub, RB Salzburg, har lidt to skuffende nederlag i den seneste uge, men Mads Bidstrup har god grund til at smile fra øre til øre.

Det er også præcis, hvad midtbanedynamoen gør, når han møder Tipsbladet og den skrevne presse i landsholdslejren mandag eftermiddag.

Mads Bidstrup er nemlig for første gang med i landsholdstruppen, efter at han i sidste uge blev indkaldt som afløser for Morten Frendrup. Og den energiske RB Salzburg-profil lægger selvfølgelig ikke skjul på, at det er fedt.

– Det føles da fantastisk. Det er en fuldstændig magisk følelse at møde ind hernede i Spanien i 25 grader. Det kan man gode vænne sig til. Fantastisk at møde ind og se alle drengene, mange bekendte ansigter. En god følelse, siger Mads Bidstrup med et stort smil.

Flere af landsholdets store profiler er ude med skader, såsom Joachim Andersen og Andreas Christensen, men der er trods alt stadig store navne i truppen. Ikke mindst spillere som Christian Eriksen, Rasmus Højlund og anfører Pierre-Emile Højbjerg.

Så hvem glæder Mads Bidstrup sig mest til at spille sammen med?

– Jeg tror, jeg glæder mig mest til at spille med Pierre, svarer han efter en kort tænkepause og tilføjer: 

– Når jeg ser ham spille, så er han også en rollemodel for mig. Han tager sindssygt meget ansvar.Han er en pissefed spiller. Boks til boks, som jeg også godt kunne tænke mig at være. Han er virkelig steppet op på det sidste, synes jeg, og han gør det godt,

– Jeg glæder mig egentlig til at spille med alle og vise mig frem og melde mig ind. Det bliver pissefedt.

Mads Bidstrup, 23 år, har en fortid i RB Leipzig, Brentford og FC Nordsjælland. Han har spillet 10 U21-landskampe, og mon ikke, at han får debut på A-landsholdet i løbet af den kommende uges tid.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Magiske Messi slår til igen

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej