Kristoffer Ajer var en stor profil i skotske Celtic, inden han i sommer byttede skotsk fodbold ud med engelsk via sit skifte til danskerklubben Brentford.
Her er han gledet direkte ind i startopstilling, hvilket vidner om forsvarsspillerens kvalitet.
Kvaliteten var også iøjnefaldende i den skotske liga, hvor Ajer gennem længere tid viste, at han havde niveau til mere. Det var hans norske landstræner Ståle Solbakken også enig i, hvilket den tidligere FCK-manager sagde allerede i marts til det norske medie VG.
– Han skal skifte liga nu. Han bliver ikke udfordret nok derhenne. Derfor tror jeg, at han har fået nogle vaner, som man ikke lægger mærke til, før han møder bedre modstand i landskampe eller i Europa. Så det vil være et smart træk af ham, fortalte Solbakken dengang.
Ajer lød dermed til at høre efter sin landstræner. Han vurderer også, at Solbakken havde en klar pointe i, at han ikke blev udfordret nok.
– Jeg synes, det er naturligt (at pådrage sig nogle negative vaner, red.), når man spiller lidt for mange kampe på et niveau, som ikke er højt nok. Jeg har utrolig stor respekt for den skotske liga, og der er mange store hold der. Men der var lidt for mange kampe, hvor jeg ikke blev udfordret nok. Det vil der uden tvivl være i Premier League, fortæller Kristoffer Ajer til VG.
Selv peger Ajer på zoneforsvaret og positioneringsspillet som områder, han skal forbedre, og evnen til at forsvare eget mål var også årsagen til, at han var henvist til bænken mod Holland sidste uge på bekostning af Andreas Hanche-Olsen.
Han arbejder dog hårdt i Brentford for at forbedre det, og der har han en god læremester i assistenttræneren Brian Riemer.
– Jeg får hjælp fra Ståle samt en enorm hjælp hver eneste dag fra trænerne i Brentford og ikke mindst assistenten Brian (Riemer, red.), der har et enormt kendskab til defensiven. Det jeg tog valget om at skifte, var Brentford klart førstevalget, fortæller han.
Kristoffer Ajer var tilbage i den norske startopstilling i lørdags, hvor spillede fuld tid mod Letland.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
