Sveriges fodboldlandstræner, Janne Andersson, kommer til at have et stærkt kort på bænken i Sveriges kommende EM-kvalifikationskampe mod Belgien og Aserbajdsjan.
Onsdag har landstræneren udtaget den rutinerede angriber Zlatan Ibrahimovic, der ikke har været tilgængelig for landsholdet siden marts sidste år på grund af en knæskade.
– Jeg og Zlatan har haft kontakt i løbet af hans skadesperiode. Nu føler han sig så tilpas god, at han kan bidrage på banen. Hans personlighed og erfaring kommer til at løfte truppen meget, siger landstræneren i forbindelse med udtagelsen.
Den 41-årige forward er ikke i stand til at spille 90 minutter, og derfor er det også helt uaktuelt at starte med ham inde.
– Tanken er, at han skal kunne komme ind i løbet af kampene. Jeg ser ham ikke som en spiller, der kommer til at starte inde, men der vil være mulighed for, at han kan blive skiftet ind, siger Janne Andersson.
Zlatan Ibrahimovic fik landsholdsdebut tilbage i 2001, da han var 19 år gammel. Han har tidligere trukket sig fra landsholdet, men gjorde i 2021 comeback efter en pause på fem år.
Han har optrådt i den gule trøje 121 gange, og han har scoret 62 mål i Sveriges tjeneste. Hans kontrakt i AC Milan står til udløb efter sæsonen.
Der er tre superligaspillere i Sveriges trup. FCK-profilen Viktor Claesson får selskab af FCM-duoen Kristoffer Olsson og Joel Andersson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
Skifter til Rangers
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Brasilien – Japan
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT