Det danske landshold er efter en skuffende indsats allerede ude af VM, men danskerne er ikke de eneste, der har været langt fra topniveauet i Qatar.
Slutrunden er decideret "håbløs", mener Danmarks tidligere landstrænerassistent Peter Bonde, der dog ikke er overrasket over den i hans øjne tvivlsomme kvalitet.
Turneringen har handlet om alt andet end fodbold, og den slags påvirker spillerne. Uanset hvor hårdhudede de mener at være.
– Spillerne er jo mennesker. Hvordan skal de koncentrere sig om at spille, når folk hellere vil snakke om alle mulige andre ting, spørger Bonde med henvisning på diskussionerne om menneskerettigheder, migrantarbejdere og regnbuearmbind, som spillerne har skullet forholde sig til.
– De kan jo ikke bare lukke ned. Det kunne de have gjort ved VM i Mexico i 1986, hvor der ikke var internet. Der kunne de gå ud og spille bordtennis i haven, og så vidste de ikke, hvad der foregik i verden. Men det kan de ikke her, påpeger Peter Bonde.
Efter onsdagens nedtur mod Australien fastslog Andreas Christensen, at den store fokus på ting uden for banen ikke burde have indflydelse på præstationerne.
Men han medgav samtidig, at diskussionerne hele tiden lå i baghovedet.
Bonde har da også svært ved at forestille sig, at det ikke er gået ud over spillernes koncentration hos både Danmark og de øvrige hold, der har været fedtet ind i Qatar-debat.
– Selvfølgelig er det det. Det er jo den klassiske: Lad være med at tænke på en lyserød elefant. Lad være med at tænke på armbindet. Du tænker jo på det armbind.
Som eksempel på, hvor meget udenomsstøj kan fylde, peger han på landskampen mod Portugal i 2008, hvor de danske spillere efter en overraskende sejr valgte kollektivt at boykotte pressen.
Forhistorien var en 0-0-kamp i Ungarn, hvor anmelderne var hårde, og landsholdet blev kaldt det dårligste i 30 år. Kritikken fortsatte på presseseancen dagen før Portugal-kampen.
– Bagefter gik jeg med en af de førende spillere tilbage fra pressesalen. Han sagde: "Hold kæft, hvor er jeg træt af i en time at skulle høre, hvor dårlige vi er".
– Altså så kan det godt være, at de tjener mange penge, men det er altså kun mennesker. Det påvirker ikke kun danskere, men alle spillere. Hvis der er nogen, der siger noget andet, så passer det ikke, siger Bonde.
En anden årsag til udfald i præstationerne kan være det usædvanlige tidspunkt midt i klubsæsonen, som VM spilles på denne gang. Spillerne har ganske enkelt ikke haft tid til at omstille sig eller blive fysisk klar.
Bonde slår fast, at det ikke handler specifikt om Danmark. Andre hold har også haft problemer.
– Når jeg har set Belgien spille, når jeg har set Holland, når jeg har set den første kamp med Argentina, når jeg har set den første kamp med Tyskland… det gælder jo nærmest alle hold.
– Tyskland mod Spanien er vel den eneste rigtige fodboldkamp, jeg har set ved VM, mener han.
Som assistent for daværende landstræner Morten Olsen var Bonde med til VM i 2010 og EM to år senere.
De slutrunder blev spillet om sommeren, hvor klubturneringerne var overstået rundtom i verden. Og forskellen for spillerne er stor.
– Det er to vidt forskellige sportsgrene. Om sommeren får spillerne droslet ned før VM. Nogle er stoppet i deres klubber midt i maj, nogle stopper i starten af juni, men der er stadigvæk uger, til slutrunden går i gang.
– De vil alle sammen kunne få lidt fri, de vil alle sammen kunne drosle ned på træningen. Men her går de fra en turneringskamp om søndagen til en VM-kamp søndagen efter.
– Det er helt håbløst. Alt er håbløst i den slutrunde. Det er jeg nødt til at sige. Jeg synes ikke, at jeg har set god fodbold, siger Peter Bonde, der i dag har succes som træner for Næstved i den næstbedste række.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Tæt på utrolig kamprekord
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE