U21-EM: Her er 6 store stjerner som deltager

Her er seks af de største stjerner, som deltager ved den kommende U21-EM-slutrunde.



U21-EM står for døren, og her er der mulighed for at opleve mange af morgendagens stjerner.

Der er dog også en række af de deltagende spillere, der allerede har slået deres navn fast på den internationale fodboldscene.

Tipsbladet.dk har udpeget seks af de største stjerner, som er med til U21-EM – vi har valgt ikke at tage nogle danskere med på listen og i stedet fokusere på de øvrige nationer.

Eduardo Camavinga
18 år
Midtbanespiller, Frankrig

GettyImages-1159266140

Han er kun lige fyldt 18 år, men Eduardo Camavinga har allerede optrådt i 75 kampe for klubholdet Rennes, der spiller i Frankrigs bedste række. Han har også fået sin debut på A-landsholdet, og han scorede i sin første landskamp mod Ukraine. Det er kun et spørgsmål om tid, før én af Europas helt store klubber køber midtbanespilleren, der bliver en ordentlig mundfuld for Danmark i den første kamp.

Perr Schuurs 
21 år
Forsvarsspiller, Holland

GettyImages-1159266140

Matthijs De Ligts arvtager i AFC Ajax kan muligvis blive lige så god som Juventus-spilleren. Perr Schuurs spiller fast i amsterdammernes forsvar, og han imponerede blandt andet i Champions League-gruppespillet. Spørg bare FC Midtjylland. En fremtidens mand på Hollands A-landshold.

Sandro Tonali
21 år
Midtbanespiller, Italien

GettyImages-1159266140

Brescia rykkede ud af Serie A med et brag i sidste sæson, men det var et enkelt lyspunkt på holdet – Sandro Tonali, der var jagtet af hele Europa i sommerens transfervindue. Det var AC Milan, der endte med at løbe med ham, og den første sæson i storklubben har budt på masser af spilletid. Tonali kaldes i Italien for “den nye Andrea Pirlo”.

Riqui Puig
21 år
Midtbanespiller, Spanien

GettyImages-1159266140

Riqui Puig skal kæmpe for minutterne på et stærkt spansk mandskab, men han er en meget interessant spiller, som går en stor fremtid i møde. Barcelona har stolte midtbanetraditioner med spillere som Andrés Iniesta, Xavi og Sergio Busquets – måske den næste stjerne i rækken bliver Riqui Puig. 

Fedor Chalov
22 år
Angriber, Rusland

GettyImages-1159266140

Der er store forventninger til Fedor Chalov i Rusland, og på trods af sine beskedne 22 år har han allerede optrådt i mere end 150 kampe for storklubben CSKA Moskva. Han har også fået sin debut på det stærke russiske landshold. Chalov blev i 2018/2019-sæsonen topscorer i den russiske liga med 15 mål.

Youssoufa Moukoko
16 år
Angriber, Tyskland

GettyImages-1159266140

Den måske mest omtalte fodboldteenager i verden. Borussia Dortmund-kometen kan bryste sig af følgende rekorder: Den yngste debutant i Bundesligaens historie. Den yngste debutant i Champions League-historien. Den yngste målscorer i Bundesligaens historie. Youssoufa Moukoko har i flere sæsoner smadret de tyske ungdomsrækker, og han bliver uhyre interessant at følge til U21-EM, hvor han er den yngste spiller, der deltager.

På U23-holdet i Dortmund var danske Mike Tullberg cheftræner for Youssoufa Moukoko, og han har om teenagefænomenet udtalt, at han aldrig har set noget lignende. Læs mere her. 

Fotos: Getty Images 



Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

De vil hente Andreas Maxsø

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Dommerekspert: Det giver ingen mening

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

– De skal skille sig af med ham!

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet