‘Vi skal noget helt andet i kommende landskampe’

Fodboldlandsholdet, som samles mandag, skal bruge testkampe til at forberede sig til VM-kvalifikationen.



Brian Riemer har i sin tid som dansk landstræner udelukkende mødt stærke modstandere som Portugal, Spanien, Schweiz og Serbien.

Nu venter der to testkampe mod Nordirland og Litauen, og det bliver nogle anderledes opgaver.

Det er helt bevidst, at det danske fodboldlandshold, som samles mandag i Helsingør, har valgt de modstandere.

– Vi skal noget andet nu. Jeg har mødt Spanien, Serbien og senest Portugal to gange. Nu skal vi møde Nordirland og Litauen. Med al respekt for de to modstandere er det noget helt andet.

– Jeg kan ikke lide ordet eksperimentere. Vi skal ikke eksperimentere. Vi skal prøve nogle ting og se, om det lykkes. Det skal vi bruge frem mod VM-kvalifikationen, siger Riemer.

I VM-kvalifikationen, som begynder i september, skal Danmark møde Skotland, Grækenland og Belarus. Det kræver nogle bestemte taktiske værktøjer.

– Når vi har spillet mod Nordirland, skal vi hjem og kigge på video og evaluere. Og så skal vi prøve noget andet i kamp to og gøre det hele en gang til og være klar til september.

– Det er med udgangspunkt i, at vi skal gøre en masse ting, som kan give os nogle svar frem mod september, siger Riemer.

Lørdag kommer Nordirland på besøg i Parken, mens Litauen venter tre dage senere i Odense.

– Vi har valgt de to modstandere for at hjælpe os med at træne det, som det danske landshold notorisk har haft problemer med de seneste to år.

– Det handler om at være det dominerende hold mod dårligere modstandere. Det skal vi træne i løbet af ugen og arbejde med i kampene.

– Vi skal træne det, fordi det har været en udfordring for os. At nedbryde en mur, der står lavt og ikke vil presse højt, og hvor der ikke er bagrum, forklarer Riemer.

I de foregående samlinger har Riemer ikke haft så meget træningstid med holdet, men han har mere tid med spillerne denne gang.

– Det er sindssygt vigtigt. Fodbold er ikke bare plug and play. Der er mange af vores spillere, der ikke har spillet sammen før. Det handler om at bygge relationer op.

– Det kommer ikke bare ved at snakke sammen i telefonen. Det skal vi bruge denne træningssamling til, lyder det fra Riemer.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Meldes tæt på storklub

Jordan – Argentina

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer