To sejre på 2-0.
Det er bundlinjen efter Lars Knudsens to kampe i spidsen for det danske landshold.
Og det skortede ikke på rosende ord om landsholdets præstation i TV2's studie efter kampen, hvor fodboldeksperterne Mads Junker, David Nielsen og Nicklas Bendtner var særdeles opstemte.
– Alle bekymringer er jo forsvundet på de her fire dage. Sejren mod Schweiz gav den fornødne selvtillid, og så kommer der en fremragende præstation i dag, siger Mads Junker.
– Den her dyne af bekymring, der har ligget over det her hold siden VM i Qatar, det er væk. Og hvorfor? Det er fordi, vi får noget ungt blod ind og presser de ældre spillere, siger David Nielsen samstemmende til TV2.
Og spørger man Mads Junker, så skal man langt tilbage i landsholdskalenderen for at finde et lige så velspillende landshold.
Ja, faktisk skal vi helt tilbage til Danmarks 2-0-sejr over de daværende verdensmestre Frankrig i slutningen af september 2022.
– Det må være den sidste landskamp inden VM, hvor vi vinder 2-0 hjemme mod Frankrig. Det er altså helt tilbage i 2022. Jeg synes, det her var en lille milepæl. Det er en bekræftelse af, at et nyt, berusende dansk landshold kan være under opsejling, siger eksperten til TV2.
En af de helt store historier i Danmarks nyfundne succes er naturligvis den midlertidige landstræner Lars Knudsen.
Og på særligt ét punkt adskiller han sig fra sin forgænger Kasper Hjulmand, mener David Nielsen.
– For mig virker det til, at man har vendt tilbage til, at det er fodbold, der er det vigtige. Jeg synes, at Kasper Hjulmand brugte tid på alle mulige andre ting. Velgørenhed, menneskerettigheder og alt det der, og det er der rigeligt med andre, der tager sig af. Vi vil gerne have en landstræner, der sørger for, at vores hold spiller fodbold.
– Uden at forklejne, hvad Kasper Hjulmand har gjort for det her hold, så er det kun fodbolden, der har fokus. Gad vide om det ikke er det, som spillerne har sukket efter, siger han til TV2.
Danmark vandt kampen mod Serbien på scoringer af Albert Grønbæk og Yussuf Poulsen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED