Kasper Hjulmand udtog tirsdag truppen til Danmarks kommende Nations League-kampe, og efterfølgende tog landstræneren sig også tid til at tale om en sag, der ligger ham meget på sinde.
Her blev Kasper Hjulmand således spurgt, hvad han tænker om, at Joachim Andersen for nyligt viste, hvor mange hadbeskeder og trusler, han havde fået efter en Premier League-kamp.
Landstræneren lagde således ikke fingre imellem, da han blev bedt om at vurdere, hvor stort problemet med hadbeskeder på sociale medier reelt er.
– Det er et kæmpe problem for os alle sammen, at de der sociale medier smadrer vores liv. Vi skulle bare lukke det ned, hele banden, lød svaret således fra Kasper Hjulmand.
Landstræneren kom herefter med en opsang til medierne.
– I bruger også så meget tid på at referere til sociale medier I jeres dækning af tingene. Det er ikke virkeligheden. Virkeligheden er ikke sociale medier. Jeg synes, at det er et stort problem for vores unge. Jeg synes, at det er et stort problem for de børn og unge, der vokser op i dag, for de er påvirket så meget af det.
Ifølge Kasper Hjulmand er det indlysende, at der skal indføres mere streng lovgivning vedrørende brugen af sociale medier.
– Jeg er ret sikker på, at de her algoritmer, der ligger bag, at det er bevist, at de algoritmer medfører afhængighed og ensomhed og alle mulige andre ting. Og vi ser det jo også med Joachims tilfælde her. Så det bedste, vi kan gøre, er at lave lovgivning imod algoritmer på vores sociale medier. Jeg tror, at det kommer helt af sig selv i løbet af de næste år. Jeg tror personligt på, at vi kigger om 10 år og siger: 'Er det rigtigt? Lod I jeres børn og unge rende rundt med det der?'
– Jeg synes ikke, at det er godt for noget. Det er ubehageligt, men det er også fordi, at vi refererer til det, fordi vi hele tiden tager det med i vores overvejelser. Vi bruger det som en virkelighed. Vi siger, at vi læser det og det på de sociale medier. Ja, og hvad så?
Kasper Hjulmand blev herefter spurgt, om medierne har et ansvar for at ændre udviklingen.
– Ja, det synes jeg. Jeg synes nogle gange, at jeg ser og hører i alle mulige sammenhænge, at man refererer til, hvad der foregår på sociale medier. Hvorfor? Lav interviewene selv. Gå ud og få fat i virkeligheden. For hver gang der er én negativ person, der kaster op i et tastatur, så er der 1000, der mener noget positivt.
– Men man refererer til dem, der kaster op i tastaturet. Man skal passe på med at tro, at dem, der skriver noget der, at det er virkeligheden. Så det er vores alle sammens store bekymring, synes jeg. Det er en af dem, at vi skal lukke det skidt ned.
Kasper Hjulmand slog efterfølgende fast, at han selv har brugt en del tid på at diskutere brugen af sociale medier med sine egne børn.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT