Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Yussuf Poulsen skal bruge rutinen fra et årti på landsholdet til at skubbe Danmark over mållinjen i VM-jagt.



Fodboldlandstræner Brian Riemer lægger særlig vægt på en enorm rutine, når han skal begrunde, hvorfor han mandag har udtaget offensivspilleren Yussuf Poulsen til landsholdet for første gang i et år.

Poulsen har fire gange tidligere været med til at sikre Danmark en slutrundebillet, og han har scoret ved både VM og EM i løbet af sine 86 landskampe.

De erfaringer kan være nyttige at trække på i de to afgørende VM-kvalifikationskampe mod Belarus og Skotland, siger Brian Riemer, der aldrig havde afskrevet HSV-spidsen.

– Jeg har aldrig tænkt, at han aldrig ville komme tilbage på landsholdet. Han er kun 31 år. Han har haft nogle udfordringer, men dem har han fået styr på nu.

– Med sine seneste præstationer for HSV har han bevist over for mig, at han har fundet sig selv igen, og det er dejligt at kunne tilvælge en spiller med den rutine og de kompetencer, som han har, siger Brian Riemer.

Med sin store erfaring kan Poulsen også være en støttepille for de unge landsholdsspillere, der for første gang står foran at spille skæbnekampe om en slutrundebillet.

– Landsholdstruppen er stadig præget af, at der er mange spillere, der har spillet under ti landskampe. En af mine opgaver er at have den rigtige sammensætning, så debutanterne har nogen at læne sig opad, og at vi ikke står med en for urutineret trup.

– Yussuf Poulsen har været med til at kvalificere Danmark til EM og VM tidligere, og han har erfaringen i at sparke den i mål i mere end en forstand. Det er en vigtig detalje at have spillere, der har prøvet det før, siger Riemer.

Han efterudtog Yussuf Poulsen i stedet for en ankelskadet William Osula fra Newcastle.

Begge spillere har en enorm fysik, og mens 22-årige Osula måske er en tand hurtigere, har Poulsen med sin store erfaring lidt mere fodboldkløgt. Generelt minder de meget om hinanden og er skræddersyet til de to kampe, der venter, mener landstræneren.

– Både Belarus og Skotland griber kampene an på en fysisk betonet måde, og der kan vi havne i en situation, hvor det er rart at have spillere med store kompetencer i straffesparksfeltet i begge ender af banen.

– Yussuf Poulsen er dygtig til at vinde sine dueller og holde fast i spillet. Osula er lidt den samme type, siger Riemer.

Da Yussuf Poulsen i perioden 2014-2024 var fast inventar i landsholdstruppen under Morten Olsen, Åge Hareide, Kasper Hjulmand og Lars Knudsen, blev han primært brugt som kantspiller med udgangspunkt til højre.

Riemer ser Yussuf Poulsen som central angriber, hvor han konkurrerer med Jonas Wind og Rasmus Højlund om spilletiden.

– Jeg ser primært Yussuf Poulsen som angriber. Jeg synes, han har udviklet sig til at være mere en angriber end en wing i forhold til sine yngre dage. Han har brug for at være centralt i banen, men det betyder ikke, at han ikke kan dække begge pladser, siger landstræneren.

Mandag trænede otte af spillerne i landsholdstruppen. Yussuf Poulsen var ikke blandt de trænende, men overværede træningen fra nært hold.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri