Fransk skandaleopgør skal omspilles i oktober

Nice og Marseille skal spille omkamp i Ligue 1 den 27. oktober, efter deres opgør i august blev afbrudt.



Den franske fodboldliga har fundet en dato til opgøret mellem Nice og Marseille, der i august blev afbrudt på grund af tumult mellem spillere og fans.

Opgøret skal spilles om fra start, og der er fundet plads i kalenderen den 27. oktober, lyder det fra Ligue 1.

Nice var hjemmehold, da skandalekampen, som aldrig blev genoptaget, løb af stablen 22. august, men når de to mandskaber skal mødes igen, bliver det på neutral grund og uden tilskuere.

Det er en del af den dom, disciplinærsinstansen i det franske ligaforbund afsagde i sidste uge.

Her blev det også slået fast, at Nice får frataget to point – det ene dog betinget af, at en lignende situation opstår igen.

Nice førte opgøret den 22. august med 1-0 på et mål af den danske angriber Kasper Dolberg, da kampen blev afbrudt med et kvarters tid igen.

Det var ved et hjørnespark til Marseille, at Dimitri Payet blev ramt af en flaske kastet fra afsnittet med Nice-fans. Han kastede flasken retur, og så eskalerede det hele.

Flere fans kom ind på banen, og der opstod håndgemæng både mellem fans og spillere og spillerne fra de to hold.

Kampen var afbrudt i over en time, og da Nice og dommeren var klar til at genoptage spillet, nægtede Marseille at spille videre.

Nu skal kampen altså spilles om, og Nice er desuden blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Det er endnu ikke besluttet, hvor omkampen skal spilles.

Marseilles Payet og holdkammeraten Alvaro Gonzalez har fået henholdsvis én og to spilledages karantæne, mens Marseille-assistenttræner Pablo Fernandez er udelukket for resten af sæsonen for at slå en Nice-fan.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

FCK går på rov i Viborg

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Lufter vild Ronaldo-teori

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Sydafrika – Sydkorea

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Colombia – DR Congo

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål