Henry er bekymret over Neymars mentale helbred

Thierry Henry er bekymret for, at Neymar rent mentalt har det dårligt, og at dette er forklaringen på brasilianerens undervældende præstationer i denne sæson.



Neymar haft det svært i denne sæson, hvor brasilianeren er blevet kritiseret for sine præstationer, og ifølge Thierry Henry er der grund til at være bekymret for brasilianerens mentale helbred. 

I et interview med den franske avis L’Equipe peger Henry således på, at Neymar i flere interviews har klaget sin nød, i forhold til det psykologiske pres i topfodboldens verden.

– Når du analyserer en spilsekvens, hvor han ikke positionerer sig selv korrekt, så er det et faktum, som man er nødt til at påpege. Ja, han spiller lidt dårligere end tidligere, men det er der nogle årsager til. I sine seneste interviews har Neymar ofte talt om sit mentale helbred og om presset, så min første tanke er: ‘Er han okay?’ Det handler ikke om, at han ikke længere laver tunneller eller rainbow flicks, eller at han ikke længere løber fra sine modstandere, lyder der således, ifølge Goal, fra Thierry Henry i interviewet.

– Han taler, men hører vi ham? Han beder om hjælp. Der foregår ting i hans hoved, ligesom for ethvert andet menneske.

Neymar, der i denne sæson har scoret fire mål for Paris Saint-Germain, udtalte i efteråret, at VM i Qatar nok bliver den sidste VM-slutrunde for hans vedkommende, da det mentale pres er drænende i længden.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe