Lionel Messi vandt Ballon d’Or tidligere på måneden, men argentineren har stadig ikke rigtigt slået igennem i Ligue 1, hvor han stadig blot har scoret ét mål.
Og ifølge Goal står Messi derfor overfor ‘sin største PSG-test’ i aften, når pariserne gæster Lorient. Her må gæsterne således klare sig uden både Neymar og Kylian Mbappé, der sidder ude med henholdsvis skade og karantæne.
Dermed skal Messi altså lede angrebet i aften, og ifølge Goal er det på høje tid, at den argentinske superstjerne leverer i den franske liga.
– Kylian Mbappé har været parisernes hovedperson i denen sæson. Med 15 mål og lige så mange assister kan der ikke være den store tvivl om, at den franske sensation, der mandag fejrede sin 23-års fødselsdag, i den grad har overgået den 34-årige argentiner, skriver Goal således.
Lionel Messi har scoret fem mål i Champions League, men i Ligue 1 har argentineren slet ikke formået at dominere på samme måde, som han gjorde i La Liga.
– På trods af Leonardos spin [parisernes sportsdirektør har afvist kritikken af Messi, red.], så kan der ikke være den store tvivl om, at Messi, i hvert fald i ligaen, har været en skuffelse. Mens han har scoret fem mål i Champions League, så har han kun scoret ét mål i 10 Ligue 1-kampe, hvor der også er blevet stillet spørgsmål ved hans defensive bidrag, skriver Goal således.
En fejl at hente Messi?
Goal peger endvidere på, at den tidligere Paris Saint-Germain-stjerne Jerome Rothen for nyligt kritiserede Messis første halvsæson i den franske hovedstadsklub.
– Begik PSG en fejl ved at hente Messi? Det føler jeg mere og mere. Når du henter Lionel Messi, så forventer du mange ting, inklusive individuelle bedrifter, som vi ikke har set meget til siden begyndelsen af sæsonen. Man forventer, at han gør sine holdkammerater bedre. Stop med at sige til mig, at han stadig er ved at falde til. Det er der ikke tid til!
– Han gør holdet langsommere, hvilket ikke passer til spillerne omkring ham. PSG-bosserne indså ikke, at det er nødvendigt at have spillere, der går i hans retning, i hans tempo, hvis han skal stråle.
Aftenens opgør mellem Lorient og Paris Saint-Germain sparkes i gang klokken 21.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED