Afslører spøjst ritual i jagten på Eriksen-skifte

Brentford lægger ikke skjul på, at de gerne vil beholde Christian Eriksen. Den ambition har holdets svenske forsvarsspiller Pontus Jansson taget til nye højder.



Christian Eriksen er en ombejlet herre i det engelske fodboldlandskab. Han har med stor overbevisning vist, at han stadig har masser at bidrage med.

Siden aftalen med Brentford kom i hus, har han hjulpet dem langt væk fra nedrykningsfaren. Hans flotte bedrifter på grønsværen har samtidig kastet massiv interesse af sig fra blandt andre Tottenham, Newcastle, Manchester United, Leicester og West Ham.

Alt imens ytrer Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, sig i positive vændinger om Eriksen, som han gerne ser fortsætte i Brentford efter sommerferien. Det gør holdets svenske forsvarsspiller Pontus Jansson tilsyneladende også.

– Det er et af mine projekter (at få ham til at blive, red.). Jeg spiser tidlig morgenmad med Christian hver dag for at overbevise ham om at blive. Han har ikke selv truffet en beslutning, men lad os se hvad der sker, siger Pontus Jansson med et smil ifølge sportsjournalisten Isabelle Barker, der blandt andet skriver for The Sun og har fodboldpodcasten Fulhamish.

Christian Eriksen har kontraktudløb med Brentford til sommer, hvor han indtil videre har optrådt syv gange, leveret et mål og to assist til selvsamme Pontus Jansson og Ivan Toney.

Den 30-årige dansker har samtidig gjort comeback på Kasper Hjulmands landshold, hvor han fik spilletid i to testkampe mod Holland og Serbien tilbage i marts. I begge kampe noterede Eriksen sig for en scoring.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Tyskland – Paraguay

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej