Spændingen i Premier League har fået endnu et nøk op.
For tredje kamp i træk måtte Arsenal fredag aften nøjes med et point, da klubben tog imod bundproppen Southampton og spillede 3-3.
Faktisk var værterne fra London mere end tæt på at tabe kampen. Først efter 88 og 90 minutter kom de forløsende scoringer, der skaffede Arsenal et point.
Resultatet betyder, at Arsenal på førstepladsen har fem point ned til Manchester City på andenpladsen. Men det er slet ikke så godt, som det lyder. Manchester City har nemlig to kampe i hånden.
Arsenal kan dog selv sørge for at bringe sig selv i teten. Allerede på onsdag venter et brag mellem Premier Leagues to tophold.
Fredagens kamp var ikke nogen stor oplevelse for Arsenals fans. Allerede efter et halvt minut lavede Aaron Ramsdale et kæmpe koks.
Arsenal-keeperen spillede bolden lige ud i fødderne på Carlos Alcaraz, som tog den til sig og sparkede den i nettet.
Værterne var paralyseret, og det blev værre efter et kvarter.
Alcaraz sendte en fremragende aflevering frem i banen til Theo Walcott, der var løbet i ryggen på sin direkte oppasser.
Den tidligere Arsenal-spiller scorede stensikkert til 2-0, og så var Arsenal-spillerne nødt til at holde møde midt på banen.
Det hjalp omgående. Tempoet og kvaliteten blev løftet, og efter 20 minutter kom reduceringen.
Bukayo Saka strøg mod baglinjen og lagde bolden skråt tilbage i feltet, hvor Gabriel Martinelli fik den og sparkede den hårdt i nettet.
Arsenal-spillerne var desperate efter at få en udligning, og Southampton blev presset hårdt tilbage både i slutningen af første halvleg og begyndelsen af anden halvleg.
Men lige lidt hjalp det.
Efter 66 minutter steg Duje Caleta-Car op til et hjørnespark og stangede Southampton på 3-1. Det så mildest talt sort ud for Arsenal, men til allersidst vendte heldet.
Martin Ødegaard tog chancen fra kanten af feltet efter 88 minutter, og med et smukt spark udplacerede han Gavin Bazunu i Southampton-målet.
Arsenal pressede enormt hårdt på, og to minutter senere var der bingo igen. En løs bold havnede hos Bukayo Saka, som skubbede bolden over stregen til 3-3.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER