Avis: Eriksen-episode udgør stort problem for PL

Omtrent 100 Premier League-spillere er stadig ikke blevet vaccineret imod coronavirus. Og ifølge New York Times har episoderne med Christian Eriksen og Sergio Agüero ikke hjulpet på vaccine-skepsissen blandt disse spillere.



En række Premier League-kampe er blevet aflyst i den seneste tid, hvor flere spillertrupper har oplevet udbrud af coronasmitte. 

Og ifølge den amerikanske avis New York Times forholder det sig faktisk også sådan, at det kun er 84 procent af spillerne i Premier League, der er blevet vaccineret imod coronavirus. 

New York Times peger således på, at det har vist sig overraskende vanskeligt at overtale den resterende gruppe, omtrent 100 spillere, til at lade sig vaccinere. Avisen beretter således om en historie fra en hjemmeside, der skrev om ‘unge atleter, der har oplevet alvorlige helbredsproblemer i 2021, efter at have modtaget én eller flere vaccinationer imod coronavirus’. 

Ifølge New York Times spredte denne historie sig hurtigt blandt mange Premier League-spillere, som delte den og endda viste den til deres klubbers læger. Problemet var bare, ifølge New York Times, at historien var baseret på særdeles fejlagtig research. Skaden var dog sket, for spillerne tog tilsyneladende ikke den store notits af det faktum, at historien ikke var videnskabeligt baseret.

Højtprofilerede episoder
New York Times skriver desuden, at episoderne med Christian Eriksen og Sergio Agüero ikke ligefrem har hjulpet på tingene.

– Bekymringer omkring mulige bivirkninger har i den grad spredt sig. En række nylige, højtprofilerede episoder med spillere, der har oplevet hjerteproblemer på banen – inklusive Christian Eriksen, den danske midtbanespiller, der kollapsede under sommerens EM-slutrunde, og Sergio Agüero, Barcelona-angriberen, der netop har indstillet karrieren – har kun øget mistanken mod vaccinerne hos visse spillere, skriver New York Times således. 

Ifølge New York Times har lægestaberne i nogle Premier League-klubber desuden bekræftet, at visse tidligere spillere har været med til at øge denne mistanke blandt aktive spillere. Herunder tidligere Premier League-profiler som Matt Le Tissier og Trevor Sinclair.

– At Eriksen endnu ikke var blevet vaccineret, da han faldt om på banen under EM i juni har ikke gjort den store forskel, lyder det fra New York Times. 

Uenige tyskere
I den seneste tid har prominente Premier League-trænere som Jürgen Klopp og Thomas Tuchel luftet vidt forskellige holdninger til spillere, der ikke har ladet sig vaccinere. Mens Klopp har sammenlignet manglende vaccination med spirituskørsel, så har Tuchel indtaget et mere neutralt standpunkt, hvilket Chelsea-bossen har modtaget hård kritik for

Så sent som torsdag har Premier League meldt ud, at Liverpool-Leeds og Wolverhampton-Watford er blevet udsat på grund af coronasmitte.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Det er dramatisk!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Håber på FC København-exit



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Brighton – Liverpool



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Så blev det officielt

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Barcelona – Rayo Vallecano

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal