Avis: Man Utd afviser Ten Hags assistent-ønske

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Manchester United-ledelsen afvist Erik ten Hags ønske om at få den tidligere engelske landstræner Steve McClaren som sin assistent på Old Trafford.



Erik ten Hags tid i Manchester United begynder tilsyneladende med en uenighed. 

I hvert fald skriver den engelske avis The Telegraph nu, at Manchester United har afvist at lade Erik ten Hag tage Steve McClaren med til Old Trafford som sin assistent. 

Ifølge The Telegraph skulle Erik ten Hag have informeret Manchester United om, at han gerne vil have Steve McClaren og Mitchell van der Gaag som sine assistenter. Sidstnævnte har været Erik ten Hags assistent i Ajax siden sommeren 2021. 

Erik ten Hag kender Steve McClaren fra sin tid i Twente fra 2006 til 2009, hvor den nuværende Ajax-cheftræner var McClarens assistent.

The Telegraph skriver, at Manchester United i første omgang har bedt Erik ten Hag om at evaluere den engelske klubs nuværende stab af assistenter, før hollænderen beslutter sig for, hvem han vil have som sine assistenter. 

Ifølge The Telegraph forventes det dog, at Manchester United vil blive nødt til at give sig, i forhold til Erik ten Hags ønske om at få Steve McClaren med til Old Trafford, da den engelske klub ellers risikerer at underminere hollænderen. 

Steve McClaren har en fortid som cheftræner i klubber som Middlesbrough og Newcastle, og den 60-årige træner havde fra 2006 til 2007 en meget lidt succesfuld tid som landstræner for England. McClaren har desuden tidligere været assistenttræner i Manchester United fra 1999 til 2001. 





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge