Filip Jörgensen presser på for et Chelsea-exit i bestræbelserne på at blive førstevalg på det danske landshold.
Det skriver BBC.
Mens den svenskfødte danske målmand i sidste sæson fik 24 kampe for Chelsea, har situationen været mindre tilfredsstillende i denne sæson, hvor Filip Jörgensen indtil videre blot har spillet syv kampe for London-klubben, herunder to i Premier League.
BBC peger konkret på to klubber, der begge er interesserede i at hente den 23-årige Filip Jörgensen her i januar. Der er tale om West Ham samt den tyrkiske storklub Besiktas. BBC peger på, at West Ham aktuelt befinder sig i nedrykningszonen og samtidig står i en situation, hvor sommerindkøbet Mads Hermansen ikke har formået at vippe franske Alphonse Areola af pinden.
Chelsea betalte 180 millioner kroner for Filip Jörgensen, da den engelske storklub hentede den danske målmand i La Liga-klubben Villarreal for halvandet år siden. Filip Jörgensen skrev dengang under på en kontrakt på syv år, så der er ingen tvivl om, at danskeren vil blive dyr, hvis Chelsea skal slippe ham her i januar.
Ifølge BBC er Chelseas standpunkt i øjeblikket, at man ikke vil lade Filip Jörgensen gå, da klubben i så fald vil stå tilbage uden en rival til førstevalget Robert Sanchez. Der eksisterer dog en optimisme i forhold til, at Chelseas standpunkt kan ændre sig senere i transfervinduet, skriver BBC.
Filip Jörgensen står noteret for en enkelt kamp for Danmarks A-landshold, 2-1-sejren over Nordirland i Parken i juni sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Vil hente Bodø/Glimt-dansker
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
OPTAKT
Viborg FF – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
MEDIE
Dansker i rekordtransfer
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
NYHEDER
Vaklende FC Midtjylland spiller sig videre
LIVE
Superliga-LIVE: Kan få lyndebut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
EKSPERT
Køb ham, FCK!
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
AVIS
Michael Carrick med klart signal til Chido Obi
INTERVIEW
Reagerer på skrækmelding: Jeg har skrevet til ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
INTERVIEW
Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg køber Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Det kan spolere Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
FC København tæt på Abubaker Walusimbi
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’
NYHEDER
‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’
STORT INTERVIEW
Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Farzam: De er dark horse til mesterskabet