Frankrigs fodboldlandshold viste sin kvalitet som et verdensklassemandskab, da holdet søndag aften besejrede Spanien i finalen i Nations League.
Det mener Karim Benzema, der scorede det udlignende mål for Frankrig i 2-1-sejren, bare to minutter efter at Mikel Oyarzabal bragte Spanien foran i det 64. minut.
– Vi viste virkelig viljestyrke. Det her hold er meget stærkt, det giver aldrig op, og det har vi bevist i dag, siger den 33-årige angriber efter kampen.
– Et stort hold er karakteriseret ved aldrig at gå i panik, at være tålmodigt og kunne vente på det rette øjeblik.
Benzema vendte forud for sommerens EM-slutrunde tilbage til landsholdet efter flere års eksil, der blandt andet betød, at han ikke var med, da Frankrig løftede VM-trofæet i 2018.
Derfor er angriberen også lykkelig over, at det endelig er lykkedes ham at vinde en titel med landsholdet, siger han.
Frankrigs landstræner, Didier Deschamps, havde i løbet af Benzemas tid væk fra holdet flere sammenstød med angriberen.
Men han er ikke bleg for at hylde Real Madrid-spillerens rolle i Nations League-sejren.
– Karim er nøglespiller. Han har et åbenlyst talent, som alle tydeligt kan se.
– På det personlige plan er han ikke længere den samme person. Han er blevet moden. Han har spillet på det højeste niveau i lang tid nu, og jeg er meget glad for, at han kan fejre en sejr med Frankrig i aften, siger landstræneren.
På det spanske landshold har landstræner Luis Enrique kun ros til overs for sit unge mandskab efter finalen.
– Vi manglede intet i aften. Det er en skam, at Frankrig gik op og scorede, lige efter at vi scorede åbningsmålet, fordi på det tidspunkt var Frankrig svagere end på noget andet tidspunkt.
– Vi skal beholde den selvtillid (holdet viste mod Frankrig, red.) i de kommende måneder og fortsætte med at gøre det, vi gør, siger Enrique.
Kylian Mbappe scorede sejrsmålet for Frankrig i finalen ti minutter før tid.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
HELT VILDT
