FA-chef: United og Liverpool har truet med at forlade Premier League

Greg Clarke, der er bestyrelsesformand for det engelske fodboldforbund, bekræfter i en udmelding, at blandt andre Manchester United og Liverpool har truet med at forlade Premier League.



Ærkerivalerne Manchester United og Liverpool leder an i forsøget på at ændre den engelske ligastruktur markant, og de to storklubber skulle sågar have truet med at forlade Premier League, fortæller bestyrelsesformanden for FA, Greg Clarke, i en udmelding.

Det sker, efter det i weekenden kom frem, at Liverpool og Manchester United var blandt klubberne, som har udtænkt “Project Big Picture”.  Et forslag, der skal distribuere flere penge mellem de 72 klubber i det engelske ligasystem, men samtidigt kan ændre magtforholdet gevaldigt i Premier League.

De to engelske storklubber, som måske får opbakning fra resten af de traditionelle Big Six-klubber (Som dog hidtil ikke har tilkendegivet deres mening om forslaget,) ønsker blandt andet at reducere antallet af hold i Premier League til 18, mens de også lægger op til, at de ni klubber, som har været fast inventar i Premier League, siden ligaen blev indført, bør få mere kontrol.

Nu bekræfter FAs Greg Clarke så, at planerne er ægte, og at han har deltaget i diskussionerne om dem. Samtidigt bekræfter han også, at klubberne bag forslaget truede med at bryde væk fra det engelske ligasystem og potentielt oprette sin egen liga.

– Sent i foråret, da diskussionerne principielle mål blev at snakke om koncentrationen af magt og velstand i hænderne på nogle få klubber, som truede med at oprette en udbryder-liga. På daværende tidspunkt valgte jeg selvfølgelig at trække min involvering i diskussionerne og rådgav i stedet om en mere konsensus-baseret tilgang, som involverede alle Premier League-klubberne, deres bestyrelser og direktører. Vores spil bliver nødt til fortsat at søge forbedringer, men goderne bliver nødt til at blive ligeligt fordelt, skriver Clarke ifølge The Telegraph i et brev til rådsmedlemmerne i det engelske fodboldforbund.

Hverken Manchester United eller Liverpool har taget stilling til sine planer offentligt, efter The Telegraph kunne løfte sløret for dem i weekenden. Hidtil er Rick Parry, der er bestyrelsesformand for EFL, English Football Leagues, altså The Championship, League One og League Two, den eneste af idemændene bag, som har forsøgt at forsvare forslaget.

Premier League-klubberne skal ifølge flere medier diskutere Project Big Picture denne onsdag. Mindst otte klubber skulle være modstandere af forslaget, mens Liverpool og Manchester United er de eneste to klubber, man med garanti ved, vil stemme for.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Brøndby IF – Randers FC

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

AGF – OB

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

De vil have Martin Braithwaite

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Tottenham boykotter Viaplay

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Stjernetransfer på plads alligevel

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!

Silkeborg IF – Viborg FF

‘De går amok!’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet