FA-chef: United og Liverpool har truet med at forlade Premier League

Greg Clarke, der er bestyrelsesformand for det engelske fodboldforbund, bekræfter i en udmelding, at blandt andre Manchester United og Liverpool har truet med at forlade Premier League.



Ærkerivalerne Manchester United og Liverpool leder an i forsøget på at ændre den engelske ligastruktur markant, og de to storklubber skulle sågar have truet med at forlade Premier League, fortæller bestyrelsesformanden for FA, Greg Clarke, i en udmelding.

Det sker, efter det i weekenden kom frem, at Liverpool og Manchester United var blandt klubberne, som har udtænkt “Project Big Picture”.  Et forslag, der skal distribuere flere penge mellem de 72 klubber i det engelske ligasystem, men samtidigt kan ændre magtforholdet gevaldigt i Premier League.

De to engelske storklubber, som måske får opbakning fra resten af de traditionelle Big Six-klubber (Som dog hidtil ikke har tilkendegivet deres mening om forslaget,) ønsker blandt andet at reducere antallet af hold i Premier League til 18, mens de også lægger op til, at de ni klubber, som har været fast inventar i Premier League, siden ligaen blev indført, bør få mere kontrol.

Nu bekræfter FAs Greg Clarke så, at planerne er ægte, og at han har deltaget i diskussionerne om dem. Samtidigt bekræfter han også, at klubberne bag forslaget truede med at bryde væk fra det engelske ligasystem og potentielt oprette sin egen liga.

– Sent i foråret, da diskussionerne principielle mål blev at snakke om koncentrationen af magt og velstand i hænderne på nogle få klubber, som truede med at oprette en udbryder-liga. På daværende tidspunkt valgte jeg selvfølgelig at trække min involvering i diskussionerne og rådgav i stedet om en mere konsensus-baseret tilgang, som involverede alle Premier League-klubberne, deres bestyrelser og direktører. Vores spil bliver nødt til fortsat at søge forbedringer, men goderne bliver nødt til at blive ligeligt fordelt, skriver Clarke ifølge The Telegraph i et brev til rådsmedlemmerne i det engelske fodboldforbund.

Hverken Manchester United eller Liverpool har taget stilling til sine planer offentligt, efter The Telegraph kunne løfte sløret for dem i weekenden. Hidtil er Rick Parry, der er bestyrelsesformand for EFL, English Football Leagues, altså The Championship, League One og League Two, den eneste af idemændene bag, som har forsøgt at forsvare forslaget.

Premier League-klubberne skal ifølge flere medier diskutere Project Big Picture denne onsdag. Mindst otte klubber skulle være modstandere af forslaget, mens Liverpool og Manchester United er de eneste to klubber, man med garanti ved, vil stemme for.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland – FC København

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby IF – Randers FC

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

De vil have Martin Braithwaite



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Medier fælder hård dom

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF – OB

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ramt af pointstraf

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Tottenham boykotter Viaplay

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

“De havde det bedste transfervindue”

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

– Han virker frustreret!