Danske stadioner er gearet til strømsvigt

Uefa-krav dikterer, at stadioner til europæiske kampe har nødstrømsgenerator i tilfælde af strømsvigt.



Halvanden times udsættelse af en fodboldkamp på internationalt topplan på grund af strømsvigt burde ikke kunne lade sig gøre.

Det skete til mandagens Nations League-kamp mellem Østrig og Danmark, men Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har klare regler, der skal sikre, at det ikke sker.

Det fortæller Peter Ebbesen, turneringschef hos Divisionsforeningen.

– Det er både en del af Superligaens og Uefas regler at have nødstrømsgenerator. Det er umiddelbart den bedste garanti, hvis strømmen ryger, siger Peter Ebbesen og fortsætter:

– I Superligaen kan man bedre leve med en udsættelse, men til landskampe og europæiske kampe er det svært at finde en ny kampdato, så til de kampe er det en del af kontrolproceduren, at man kan bevise, at man har et nødanlæg.

Det sidste har man mærket til i FC Midtjylland igennem en årrække, fortæller klubbens Head of Security, Lars Pedersen.

– På MCH Arena har vi tre forsyningslinjer. Og så har vi en nødgenerator, der slår over, som kører under europæiske kampe. Den overtager, hvis strømmen går, så vi kan fortsætte uden afbrydelse, siger Lars Pedersen.

– Vores bliver testet, hver gang vi skal spille europæiske kampe, så vi er sikre på, at det kører. Al tv og Uefas egen gejl kører over deres egen generator, så derfor har vi tre generatorer til at trække strømmen på MCH Arena.

I Parken fik nødstrømssystemet en opgradering forud for EM-slutrunden, hvor der sidste sommer blev afviklet fire kampe i København.

Parkens tribuner er bygget på forskellige tidspunkter og havde tidligere tre forskellige systemer til nødstrøm. Nu har Parken kun et.

Det forklarede Lene Kryger, der var direktør i selskabet, der arrangerede Euro2020 i København, tilbage i april 2019:

– Strøm har været vores klart største udfordring indtil videre. Men nu er vi sikre på, at hvis hele København går ned, så står Parken stadig og lyser, og kampene kan spilles videre.

I Superligaen har der ved nogle lejligheder været strømsvigt. Tilbage i 2014 gik Brøndby Stadion i sort i knap en halv time i en kamp mod Silkeborg.

I februar i år blev kampen mellem Vejle og AGF på Vejle Stadion afbrudt i godt ti minutter på grund af et strømsvigt.

/ritzau/





Afslører: Forlader AaB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Hoff Thorup er tæt på stort job


Jakob Busk vender retur

Brøndby med stort salg – her er Schmedes’ reaktion



Afsløring: Yuito Suzuki solgt til Freiburg

Vild med dansker: ‘Ekstremt – ligaens bedste!’

Manchester United betaler 550 millioner for ham

Jacob ‘Gaxe’ Gregersen scorer nyt fodboldjob

FCM-profil skjuler et ar



Frederik Birk: Jeg forstår det godt

Dansk angriber er flyvende i Sverige

Matchbold, FCK: Neestrup fortjener kæmpe tak

O’Riley afgørende i Brighton-sejr



TOPNYHED

Tidligere Dortmund-stjerne bekræfter FCK-interesse


Ørne og Ulve spiller målrigt på Selhurst Park

Skæbnerunde – nu dropper Thomas Thomasberg det

Én runde tilbage: Dette er på spil i Superligaen

Uforstående Daniel Wass: Det er voldsomt 

Ville sige op i januar


MEDIE

Bombe – Brøndby sælger Yuito Suzuki


Kvistgaarden i chok: Aldrig prøvet noget lignende

FCM vinder i Brøndby og holder presset på FCK

Pludselig overraskede Brøndby-profilen alle

Klar til retssag mod Netflix



Nu vil han væk fra Brøndby IF

Slut: Sådan gik det, da FCM slog Brøndby

Fiasko! Disse fem ting kan smadre AaB

FCM har stjernerne klar til guldjagten mod BIF

I kan glemme det – jeg bliver her!

Cristiano Ronaldo modtager vildt transfertilbud

Transfer-bonanza

Fældede en tåre: Derfor gik det galt i Superligaen


EKSKLUSIVT

Afsløring: FC Midtjylland-boss laver lang aftale


Mathias Kvistgaarden vinder stor pris

Officielt: FCK sælger ham

Lineker er færdig på BBC

Erik ten Hag i spil til sensationel retur

AaB holder fast i talentstrategi trods nedrykning

Huescas-dom ankes ikke

Ramte Neestrup i hovedet: Nu straffes Brøndby

AC Milan-træner skuffet: Det har ikke været nemt

Brian Riemer: Dét er et problem for landsholdet

Lucas Hey slagtes: Hvad fanden skete der?

Dansk stjerne har fået løbepas til sommer

Efter 0-4: Der er ikke kæmpe niveauforskel

Brøndby fejlede: ‘Sådan tænker vi ikke’

Napoli tæt på mesterskabet efter kæmpe drama

Shamrock snupper sejr i Dublin-derby

Rooney betvivler Haaland efter Wembley-fiasko

Fans’ holdninger er det sidste, man skal lytte til

Villarreal dukker FC Barcelona

Lukas Lerager dufter guld med det ene næsebor

Brøndby – FC Midtjylland

FCK sikrede sig vigtig ekstra fordel i guldkampen

Ulykkelig Lyngby-direktør: ‘Det er en tom følelse’