Erling Haaland er en sand målmaskine. Det har han bevist i alle de klubber, han har spillet for hidtil i karrieren.
I sommer skiftede han fra Borussia Dortmund til Manchester City, hvor han har fået en fremragende start med 24 mål i 19 kampe.
En god bid af målene for City har haft den belgiske kreatør Kevin De Bruyne som oplægger, og midtbanestjernen spår, at Haaland kommer til at slutte sin karriere med vanvittige målstatistikker.
– Han har allerede scoret omkring 200 mål, så han kan formentlig nå 600, 700 eller 800 mål, hvis han kan forblive fit og bliver ved med at gøre, som han gør, lyder det fra belgieren ifølge AFP.
Den knap to meter høje nordmand står aktuelt noteret for 159 mål for sine klubhold gennem tiden, mens han 21 gange har nettet for Norge. I øvrigt i blot 23 landskampe.
Han fik debut for Molde som blot 16-årig. Det blev til 20 mål i 50 kampe for den norske klub, inden han et par år senere blev hentet til Red Bull Salzburg.
Her tog karrieren for alvor fart. Han scorede 29 mål i 27 kampe, inden Dortmund pungede ud for stortalentet. I Tyskland fortsatte han ufortrødent med 86 mål i 89 kampe, som fik Manchester City til at købe ham fri i sommer.
Ifølge Kevin De Bruyne er der ingen hemmelighed bag Haalands imponerende evne til at score mål.
– Han er stadig en ung knægt, som nyder livet og tager sin fodbold meget seriøst. Han elsker at score mål, og det er det mest unikke, han har, siger Kevin De Bruyne.
Til sammenligning står Lionel Messi noteret for 799 mål samlet set for klub- og landshold gennem tiden. Cristiano Ronaldo har scoret 819 mål.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Peter Sand på vej ind i dansk klub
INTERVIEW
Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge
Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
OPTAKT
Viborg FF – AGF
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
LIVE
TransferLIVE: Colombiansk stjerne til Barcelona?
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
NYHEDER
Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
STORT INTERVIEW
Lukas Leragers mareridt: Sådan er planen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger
EKSKLUSIVT
Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
MEDIE
Tre storklubber jagter Bruno Fernandes
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’
INTERVIEW
Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
NYHEDER
Tøfting: Glem det, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
EKSPERT
Køb ham, FCK!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B