Erling Braut Haaland har fuldstændig smadret Premier League siden sin ankomst i sommer.
Den fysisk stærke nordmand har lavet 20 mål i sin første 14 ligaoptrædener for Manchester City, og han ligner en mand, der kan sprænge alle målscorer-rekorder i den bedste engelske række.
Den 20-årige angriber var ombejlet i sommer efter tre enormt succesrige sæsoner i Bundesligaen for Borussia Dortmund, og Pep Guardiola endte med at vinde kampen om den tårnhøje angribers underskrift.
Nu afslører en Premier League-træner, at han allerede forsøgte at hente Haaland til England tilbage i 2019.
Frank Lampard fortæller, ifølge Daily Mail, at han forgæves forsøgte at hente nordmanden til Stamford Bridge, da han stod i spidsen for Chelsea.
– Jeg har stor respekt. Jeg har trænet mod ham i en pre-season-kamp mod Salzburg. Det var tydeligt i vores forberedelse til kampen, hvad denne dreng allerede var. Jeg forsøgte at hente ham i Chelsea, det skulle ikke være, og det var klart, hvad han skulle blive, fortæller Lampard.
Haaland spillede en stor del af sin ungdomsfodbold i den norske klub Molde BK, hvorfra Chelsea nettop har hentet den unge angriber David Datro Fofana, og Graham Potter må uden tvivl håbe, at den unge ivorianer bare tilnærmelsesvist kan blive lige så målfarlig som Haaland.
Lampards udtalelser kommer forud for hans nuværende klub Evertons opgør mod Haaland og Manchester City. Den 44-årige Chelsea-legende har ikke helt fundet fodfæstet i Liverpool-klubben efter han tiltrådte i januar, og Everton ligger efter 16 spillerunder blot ét point fra nedrykningspladserne.
Faktisk er Chelsea ikke den eneste klub, der har været ude efter den norske verdensstjerne. Også Leeds United ville have ham, da han var meget ung. Og så var der FC København, der havde besøg af Erling Haaland, da den nuværende City-stjerne kun var 16 år. Læs mere om den historie her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER