På søndag er det tid til et af Englands mest ikoniske opgør, når Manchester United gæster Liverpool.
Der er dog en verden til forskel på, hvordan de to engelske giganter præsterer i øjeblikket. Liverpool topper Premier League, mens Manchester United lige er røget ud af Champions League og halter efter i den hjemlige liga.
Derfor levner den tidligere Premier League-angriber Chris Sutton heller ikke Manchester United mange chancer for at tage sejren over Liverpool. Ifølge ham stoler man for meget på en usikker defensiv, mens offensiven er uden bid.
– Jeg har virkelig ondt af ham [Rasmus Højlund, red.]. Han ligner en spiller, der mangler en lille smule selvtillid i øjeblikket. Men jeg tror heller ikke, at han helt ved, hvordan han skal score sine mål i Manchester United, fordi de spillere der skal give ham bolden, holder på kuglen selv, siger han i programmet It's All Kicking Off.
Den tidligere Arsenal-bomber Ian Wright har også langet ud efter Rasmus Højlunds holdkammerater for ikke at have nok fokus på at finde ham i boksen. Den samme holdning deler Chris Sutton.
– Man så Antony forleden, han kiggede aldrig op. Aflever, løb, ny position – der er ingen kombinationer. Det er et kæmpe problem, siger den tidligere topangriber, der savner samhørighed i Manchester Uniteds offensiv.
Chris Sutton, der som aktiv havde stor succes i Norwich, Blackburn og Celtic, peger på, at når der endelig sker noget godt for Manchester United, så sker det gennem individuel klasse, som man jo åbentlyst har, når spillerne har kostet flere hundrede millioner kroner.
– Der er en smule individuel klasse. Det kan være Højlund som angriber, der får en bold at løbe efter, eller det kan være Garnacho, der laver noget på kanten, siger den tidligere angriber.
Selvom sæsonen har været en stor skuffelse for Manchester United, så vil man med en sejr over Liverpool fortsat være med i topkampen, omend der er meget arbejde at gøre endnu.
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
AVIS
Storklub meldes interesseret
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW