– Jeg har så ondt af Rasmus Højlund

Den tidligere engelske topangriber Chris Sutton ser et stort problem i Manchester Uniteds offensiv.



På søndag er det tid til et af Englands mest ikoniske opgør, når Manchester United gæster Liverpool.

Der er dog en verden til forskel på, hvordan de to engelske giganter præsterer i øjeblikket. Liverpool topper Premier League, mens Manchester United lige er røget ud af Champions League og halter efter i den hjemlige liga.

Derfor levner den tidligere Premier League-angriber Chris Sutton heller ikke Manchester United mange chancer for at tage sejren over Liverpool. Ifølge ham stoler man for meget på en usikker defensiv, mens offensiven er uden bid.

– Jeg har virkelig ondt af ham [Rasmus Højlund, red.]. Han ligner en spiller, der mangler en lille smule selvtillid i øjeblikket. Men jeg tror heller ikke, at han helt ved, hvordan han skal score sine mål i Manchester United, fordi de spillere der skal give ham bolden, holder på kuglen selv, siger han i programmet It's All Kicking Off.

Den tidligere Arsenal-bomber Ian Wright har også langet ud efter Rasmus Højlunds holdkammerater for ikke at have nok fokus på at finde ham i boksen. Den samme holdning deler Chris Sutton.

– Man så Antony forleden, han kiggede aldrig op. Aflever, løb, ny position – der er ingen kombinationer. Det er et kæmpe problem, siger den tidligere topangriber, der savner samhørighed i Manchester Uniteds offensiv.

Chris Sutton, der som aktiv havde stor succes i Norwich, Blackburn og Celtic, peger på, at når der endelig sker noget godt for Manchester United, så sker det gennem individuel klasse, som man jo åbentlyst har, når spillerne har kostet flere hundrede millioner kroner.

– Der er en smule individuel klasse. Det kan være Højlund som angriber, der får en bold at løbe efter, eller det kan være Garnacho, der laver noget på kanten, siger den tidligere angriber.

Selvom sæsonen har været en stor skuffelse for Manchester United, så vil man med en sejr over Liverpool fortsat være med i topkampen, omend der er meget arbejde at gøre endnu.



Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

FC København-profil ude med sygdom

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Mål i italiensk pokalderby

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb