Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Peter Schmeichel hylder to Manchester United-stjerner.



Manchester United overraskede og besejrede Liverpool på udebane søndag aften, og det er første gang i næsten 10 år, at De Røde Djævle rejser fra Anfield med tre point. 

Det har fået cheftræner Ruben Amorim til at kalde sejren for den nok største i sin tid i Manchester United. Og også Manchester United-legenden Peter Schmeichel er ellevild med sejren og hylder særligt to personer – matchvinder Harry Maguire og førnævnte Amorim.

Det sker i nedtakten, som Viaplay har delt et klip af på Instagram

– Jeg er så glad på Harry Maguires vegne. Han er igen blevet en rotationsspiller, men han starter den her kamp, den største kamp. 

For mig er han den eneste sande Manchester United-spiller derinde. Der er nogle tæt på ham, men den her fyr forsvarer som en rigtig forsvarer. Han fører hele tiden og taler hele tiden med de andre, og han stepper up, når der er brug for ham. Jeg er så glad for det her mål i dag. Jeg er så glad på hans og holdets vegne.

– Og ved du hvad? Jeg kunne kysse Ruben Amorim. Det kunne jeg – bring ham herud, lyder det fra en glad Schmeichel.

Hertil svarer værten med et stort smil på læben, at det vil være Schmeichels og de ords skyld, hvis Amorim ikke har lyst til at slå vejen forbi studiet alligevel.  

Herefter vender Schmeichel tilbage til at rose Harry Maguire.

– Jeg kan ikke rose ham nok. Jeg vil have Harry Maguire til at spille alle kampe, jeg vil have ham til at være kaptajn. Han har alle de egenskaber, der kendetegner en god Manchester United-leder, siger Schmeichel.

Med sejren er Manchester United nummer ni i Premier League og skal i den kommende runde møde Brighton & Hove Albion, der er nummer 10. 





LIVE

TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd

Paolo Maldini lander stort job

FC København i intense transferforhandlinger

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Stort medie: Blev Norge snydt?

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Åbner for flere Brøndby-salg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen