Engelsk Højbjerg-ros: Fascinerende personlighed

Det er ikke kun på Danmarks landshold, at Pierre-Emile Højbjerg går forrest. Danskeren hyldes nu også for sin rolle på Antonio Contes Tottenham-mandskab i den forgangne sæson.



Pierre-Emile Højbjerg har vist et højt niveau i Danmarks seneste kampe mod Frankrig og Østrig, og det er også blevet bemærket i London.

– Danskeren har taget sin fine form fra de sidste måneder af Tottenhams sæson med videre til sit landshold i denne måned. Blandt Tottenham-fans var der muligvis delte meninger om Pierre-Emile Højbjerg i sidste sæson, men han har fortsat med at vise, både på banen og udenfor, præcis hvorfor det er, at Conte sætter så stor pris på ham, lyder det således fra det engelske medie football.london

Mediet peger på, at Højbjerg var en af de spillere, der fik absolut flest minutter på banen i Tottenham i denne sæson. 

– Højbjerg er en fascinerende personlighed i Tottenhams omklædningsrum, hvor han er blandt gruppens ledere. Han er en mand, der har klare holdninger til alt, hvad der foregår omkring ham og i klubben. Folk bag kulisserne beskriver den velartikulerede dansker som en intens type i truppen. En, der konstant presser sine holdkammerater fremad, men som også i første omgang kan være en stor mundfuld for dem, der ikke kender til hans væremåde, skriver football.london således. 

Ifølge football.london er Pierre-Emile Højbjerg typen, der er et forbillede for de andre spillere. Blandt andet har danskeren ofte spillet med skader, fordi han ikke har ønsket at svigte sine holdkammerater. Mediet peger også på, at Højbjerg, sammen med Eric Dier, er den første spiller til at ankomme til Tottenhams træningsanlæg hver morgen, og at danskeren også er en af de sidste, der tager hjem. 

Antonio Contes strikse kontrol af spillernes madvaner har ikke været problematisk for Pierre-Emile Højbjerg, lyder det fra football.london, idet danskeren i forvejen har en meget disciplineret tilgang til kost og ernæring, og desuden har for vane at dyrke yoga på Tottenhams træningsanlæg. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





I stort skænderi med Wolfsburg-spiller


– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

‘Brøndby var millimeter fra’

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!

Hyldes – nu er det forbi

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Den største underpræstation i Superligaen

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

AGF videre efter stort pokaldrama

Hentet af ambulance

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Thomas Frank besøger dansk klub

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

‘Jeg forlader holdet’

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?