Liverpool besejrer Brentford på Anfield

Liverpool tog sin sjette sejr i træk i Premier League, da danskerklubben Brentford på Anfield blev slået 1-0.



Liverpool har gang i en god stime i Premier League. Lørdag gik det ud over Brentford.

Danskerklubben blev sendt hjem fra Anfield med et nederlag på 0-1 i bagagen. Mohamed Salah stod for kampens ene mål kort inde i første halvleg.

Egypteren sørgede dermed for, at Liverpool nu har vundet seks kampe i træk i ligaen. Det har bragt holdet op på 62 point på femtepladsen med tre kampe tilbage i kalenderen.

Der er kun et enkelt point op til Manchester United på den Champions League-udløsende fjerdeplads, men det kan ændre sig søndag, hvor United møder West Ham. Derefter har United stadig en kamp i hånden i forhold til Liverpool.

Brentford ligger på niendepladsen med 50 point. Thomas Franks mandskab har efterhånden kun en snæver mulighed for at nå op på en af de pladser, der giver europæiske kampe i næste sæson.

Brighton har 55 point på syvendepladsen, der giver adgang til kvalifikationen til Conference League, men har spillet tre kampe færre end Brentford.

Liverpool dominerede tidligt i første halvleg lørdag og kom allerede foran efter 12 minutter. Efter et hjørnespark fastholdt Liverpool presset. Det endte med, at Fabinho sendte en bold ind i feltet, som Virgil van Dijk headede på tværs til Mohamed Salah, der kunne prikke den i mål.

Som pausen nærmede sig, kom Brentford bedre med, og kort inden turen i omklædningsrummet fik Bryan Mbeumo også sendt bolden i mål. Offsideflaget var dog løftet, allerede inden Brentford-spillerne nåede at juble.

I anden halvleg var kampen jævnbyrdig. Brentford var mere på bolden, men kæmpede med at komme til gode chancer foran mål.

Liverpool var en smule passiv, men kom længere frem på banen til sidst, hvor Brentford virkede til at miste pusten – og måske også håbet om point – en smule.

Mathias Jensen og Mathias "Zanka" Jørgensen startede inde for Brentford. Jensen blev skiftet ud cirka ti minutter før tid. I samme moment kom Mikkel Damsgaard på banen.

/ritzau/



Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Skidt melding

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afvist

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Storklub meldes interesseret

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FC Københavns medejerskab godkendes

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Har I tabt sutten, Brøndby?

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende