Christian Eriksen indledte mandag sit ophold i Brentford, hvor danskeren havde sin første dag på træningsbanen, og her lagde han ud med at berolige sine nye medspillere.
– Den første dag, jeg kom, sagde jeg jo til allesammen, at de ikke skulle være bekymrede, at der ikke var noget at være bekymret for. At de skulle gå til mig, som de skulle gå til en hvilken som helst anden fodboldspiller. Jeg er her som fodboldspiller. Ellers ville jeg ikke være her. Det fik jeg også sagt første dag, så jeg tror ikke, at der er nogen, der skåner mig på træningsbanen. Det har jeg også mærket på træningsbane, at det er der ikke, lyder det således fra Christian Eriksen i interviewet med TV3 Sport.
Christian Eriksen peger på, at han er landet i en ‘danskerkoloni’, hvor der tales utroligt meget dansk på træningsbanen. Blandt andet er det en uvant fornemmelse at kunne snakke dansk med cheftræneren, lyder det fra Eriksen. I interviewet er Eriksen derfor blevet spurgt, om det danske islæt er en decideret fordel for ham.
– Både og. Altså, jeg har jo været vant til, at der ikke har været så mange [danskere, red.]… i Ajax var der mange, dengang. Da jeg var ung og skulle i gang, selvfølgelig. Efterfølgende har der ikke været så mange danskere i de forskellige klubber, jeg har været i. Men det skaber da bestemt noget tryghed. Også på træningsbanen, når man kender nogen i forvejen, fra landsholdet. Jeg har spillet sammen med mange af dem. Og det gør det måske også endnu nemmere at falde ind i en gruppe, lød svaret fra Christian Eriksen.
Du kan se hele interviewet med Christian Eriksen i afspilleren i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
