Jannik Vestergaard har længe været rygtet væk fra Leicester, da han er så langt nede i spillerkøen, at udsigten til spilletid stort set er ikke-eksisterende.
Sølle tre Leicester-kampe har han fået i denne sæson, og ikke en eneste har været i Premier League. Vestergaard kunne dog have spillet et andet sted nu, da tyske Hertha BSC sent i transfervinduet var interesseret. Den tårnhøje stopper afviste skiftet af familiære årsager, da hans højgravide kone ikke måtte flyve.
– Hvis vi var kommet til enighed tidligt i vinduet med en anden klub, kunne min kone have nået at rejse med mig, men nu er det alt for tæt på fødslen, og hun må ikke flyve. Jeg kan ikke efterlade min højgravide kone alene i England med vores barn og snart en nyfødt baby – og i øvrigt vil jeg da også gerne være en del af mit barns første måneder. Hvilken mand kunne gøre det? sagde Jannik Vestergaard til TV 2 Sport den 31. januar.
Det er andet transfervindue i træk, at Jannik Vestergaard takker nej til et skifte, og i og med han er en løntung spiller, så havde Leicester foretrukket at sende ham afsted i dette transfervindue, siger journalisten Rob Tanner, der dækker klubben tæt for The Athletic.
Derfor kan der også have været en smule frustration at spore hos klubben, omend årsagen til Vestergaards nej er forståeligt.
– Jeg tror, at de blev lidt frustrerede, da han tydeligvis ikke kommer til at spille, medmindre der opstår en stor skadeskrise. Han afviste også et skifte til Fulham sidste sommer. Leicester vil gerne sende ham afsted permanent, så de kan spare hans løn, da de opererer under Financial Fair Plays retningslinjer.
– Alligevel tror jeg, at de fleste forstår, at det lige nu ikke er et ideelt tidspunkt at flytte til et andet land. Intet er mere vigtigt end familien, siger Rob Tanner til Tipsbladet.
Leicesters økonomi har set bedre tider, og det er ikke nogen hemmelighed, at klubben ikke er i tiptop stand på det punkt. Jannik Vestergaards kontrakt med klubben løber til sommeren 2024, så det bliver spændende at se, om han finder en ny klub til sommer.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’