Forstår Vestergaard-nej: De blev lidt frustrerede

Jannik Vestergaard afviste et skifte til Hertha BSC sidst i januar på grund af familien, og det kan have ført til en lille smule frustration hos Leicester.



Jannik Vestergaard har længe været rygtet væk fra Leicester, da han er så langt nede i spillerkøen, at udsigten til spilletid stort set er ikke-eksisterende.

Sølle tre Leicester-kampe har han fået i denne sæson, og ikke en eneste har været i Premier League. Vestergaard kunne dog have spillet et andet sted nu, da tyske Hertha BSC sent i transfervinduet var interesseret. Den tårnhøje stopper afviste skiftet af familiære årsager, da hans højgravide kone ikke måtte flyve.

–  Hvis vi var kommet til enighed tidligt i vinduet med en anden klub, kunne min kone have nået at rejse med mig, men nu er det alt for tæt på fødslen, og hun må ikke flyve. Jeg kan ikke efterlade min højgravide kone alene i England med vores barn og snart en nyfødt baby – og i øvrigt vil jeg da også gerne være en del af mit barns første måneder. Hvilken mand kunne gøre det? sagde Jannik Vestergaard til TV 2 Sport den 31. januar.

Det er andet transfervindue i træk, at Jannik Vestergaard takker nej til et skifte, og i og med han er en løntung spiller, så havde Leicester foretrukket at sende ham afsted i dette transfervindue, siger journalisten Rob Tanner, der dækker klubben tæt for The Athletic. 

Derfor kan der også have været en smule frustration at spore hos klubben, omend årsagen til Vestergaards nej er forståeligt.

– Jeg tror, at de blev lidt frustrerede, da han tydeligvis ikke kommer til at spille, medmindre der opstår en stor skadeskrise. Han afviste også et skifte til Fulham sidste sommer. Leicester vil gerne sende ham afsted permanent, så de kan spare hans løn, da de opererer under Financial Fair Plays retningslinjer. 

– Alligevel tror jeg, at de fleste forstår, at det lige nu ikke er et ideelt tidspunkt at flytte til et andet land. Intet er mere vigtigt end familien, siger Rob Tanner til Tipsbladet.

Leicesters økonomi har set bedre tider, og det er ikke nogen hemmelighed, at klubben ikke er i tiptop stand på det punkt. Jannik Vestergaards kontrakt med klubben løber til sommeren 2024, så det bliver spændende at se, om han finder en ny klub til sommer.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge