Det var næppe en sjetteplads i Premier League, som Cristiano Ronaldo gik og drømte om, da portugiseren sidste sommer valgte at skifte tilbage til Manchester United.
Og en række fremtrædende medier har i de seneste da også reporteret, at den 37-årige Ronaldo nu har bedt Manchester United om at blive solgt, idet portugiseren ønsker at spille Champions League.
Ronaldos situation fremstår særdeles uafklaret netop nu, idet superstjernen af ‘familiære årsager’ ikke har været til træning hverken mandag eller tirsdag, som det ellers var planen. Manchester United flyver fredag på træningstur til Thailand, men det vides altså ikke, om Ronaldo skal med eller ej.
Ifølge den britiske tv-personlighed Piers Morgan, der har interviewet Ronaldo ved flere lejligheder, er superstjernen således meget træt af tilværelsen i Manchester.
– Jeg har haft mange snakke med ham om det her, og jeg ved, at hans frustration er blevet større og større i løbet af sæsonen. Husk på, at han kom tilbage til Manchester United, fordi at han troede på, at han kunne vinde ting med dem. Fordi han troede, at han var den manglende brik i puslespillet, og at de ikke blot ville kvalificere sig til Champions League, men at de måske også ville vinde ligaen, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Piers Morgan.
– Jeg tror, at han var utroligt skuffet over det generelle niveau af dedikation, arbejdsvilje, entusiasme og vilje til at vinde, for slet ikke at tale om sulten på det Manchester United-hold. Især blandt nogle af de yngre spillere.
Ifølge Piers Morgan er Ronaldos indtryk, at nogle af de unge spillere ikke vil lytte til hans råd.
– Han gav et ret kryptisk interview i starten af året, hvor han sagde, at han konstant søgte råd fra Paul Scholes, Roy Keane, Ryan Giggs og Rio Ferdinand, da han var teenager i United. Fra alle disse store og ældre spillere, der var der.
– Han søgte masser af råd, men mit indtryk af det interview er, at det ikke har været tilfældet i United nu. De er ikke rigtigt interesserede i at høre på det. Når du ser på disse yngre United-spillere, så er der masser af talent, men har de i nærheden af den drivkraft, der er behov for, og som kommer indefra, som Ronaldo siger?
– Han endte med at score 24 mål i sidste sæson, 18 i ligaen, kun overgået af Son og Salah. Han scorede ét ligamål mere end Harry Kane, som er næsten 10 år yngre end ham. De siger, at ham her er problemet i Manchester United. Han er ikke problemet, og han kommer til at smutte, tror jeg, for han er dødtræt af at skulle bære det her hold på sine skuldre.
Cristiano Ronaldo har i de seneste dage været rygtet til klubber som Chelsea og Barcelona, men Manchester United er angiveligt ikke interesserede i at sælge portugiseren.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.

Raser efter Superliga-drama: Jeg var flippet ud!

Så er den gal igen med Robert Skov

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Forstår intet af Steve Cooper-beslutning

Kenneth Perez i chok: ‘Hvad er det for en idiot’

Optur for Pione Sisto

Midtbanespilleren Mohammed Rawa er i Brøndby

Kasper Hjulmand skriver historie

Skuffet over Superliga-hold: – Uret tikker

Medier hylder Andreas Christensen

Solgt for 150 millioner: Revser tid i Danmark

FCK-interview vækker opsigt: ‘Beskidt vasketøj’

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Det kan snart ikke blive ved

Endelig – første gang i fem måneder

FCK-truppen straffes af Jacob Neestrup

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

I svime over Superliga-hold: ‘Det er fantastisk!’

Randers-direktør: Vi har en kontrakt klar til ham

Opsigtsvækkende tal: Det er helt vildt, AGF!

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

FC Nordsjælland kollapser i Randers

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

‘Ved at brække mig over den arrogance’

AaB dybt ærgerlige: Topchef har sagt op

Kent Nielsen: ‘Så havde I ikke løftet et øjenbryn’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

David Nielsen: – Det er et helvede

– Vi skal bare mose dem!

Skidt, Holger Rune!

Computerspil var afgørende for kæmpe Utd-succes

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

– Hvis han ikke vinder Ballon d’Or, tager de fejl

Pønser på chokindkøb i sin nye klub

Dansk nedtur

Bliver nummer 20

Kæmpe ballade i svensk klub

Ajax-træner stejler over Dolberg-spørgsmål

Tidligere dansk landstræner fyret

Boss afslører transferkup: Så billig var FCK-emne

Superliga-træner raser: – ‘Fuckfinger og barnligt’

Vild sag – nu bryder Brian Priske tavsheden

Nedtur for FCK: Ikke sket i 27 år

Afslører skidt optakt før drømmekamp

Holger Rune og Europa får stryg

Dansk superstjerne i VIP-loungen i Barcelona-sejr

De Bruyne sparker Pisatårn endnu skævere
