Fyringstruet Frank blev reddet af gammel ven

I et interview med Euroman har Thomas Frank nu fortalt om et særligt venskab, der har hjulpet Brentford-bossen med at organisere dagligdagen, så han ikke risikerer at brænde ud mentalt.



Der har været meget at smile over for Thomas Frank i denne sæson, hvor Brentford har imponeret stort i Premier League. 

Tilbage i marts 2021 var situationen dog en anden for den danske træner. 

På det tidspunkt var Thomas Frank nemlig i overhængende fare for at brænde sammen mentalt, idet han var under stort pres i Brentford, der havde kurs mod en oprykning til Premier League, mens man også nåede frem til semifinalen i Carabao Cup'en.

Det fortæller Thomas Frank i et interview med Euroman

Med 50 kampe på ni måneder var Brentford det hold i Europa, der havde spillet flest kampe. Thomas Frank, der netop havde købt hus i East Sheen, stod samtidig midt i en flytning, og den tidligere Brøndby-træner var plaget af en konstant træthed, der ofte fik ham til at snerre ad sine omgivelser. 

Thomas Frank valgte derfor at ringe til Teddy Hebo, en gammel ven fra Hvidovre IF-dagene, der halvandet år forinden havde ringet til Frank, fordi han kunne fornemme, at Brentford-bossen var i fare for at blive udbrændt. 

De to kammerater fik en længere snak, mens Thomas Frank luftede sin hund langs Themsen, og samtalen fik Frank til at ændre en række vaner i dagligdagen. 

– Jeg var nået til et punkt, hvor vi ikke kunne tabe fem kampe mere, før at en fyring havde været en realitet. Det var hårdt, og mange skubbede til mig – både fans, ledelse og medier. Det var et vigtigt tidspunkt at få Teddy ind, der gjorde mig endnu skarpere på mine ledelsesegenskaber. Fx er jeg nu blevet bedre til at træffe hurtige beslutninger i afgørende situationer og i at formulere holdets retning til spillerne, lyder det fra Thomas Frank i interviewet med Euroman. 

Siden denne samtale i december 2018 begyndte Frank og Hebo at ringes ved en gang om ugen, og i foråret 2021 valgte Brentford-træneren igen at rådføre sig hos Hebo. 

Her aftalte de to blandt andet, at Thomas Frank fremover skulle gå hjem fra arbejde klokken 16 i stedet for 17, og derudover fik den danske træner tilknyttet en personlig assistent, hvilket også har hjulpet ham til at have mere overskud i dagligdagen. 





‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Froholdt i stor hovedrolle

Det er useriøst, FCK!

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Krisen kradser for Bo Henriksen

– Det er jeg mest bekymret for

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Brøndby gør topkampen helt åben

AGF lider sjældent nederlag

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

– Det gør bare så ondt

Frank mødt af massive buh-råb

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Arbejder på køb af William Osula

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Voldsomme rygter i udlandet

Manchester City rundbarberer Liverpool

Dansk dommer får ros stor ros

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Vejle forværrer FCK’s krise

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Skifter fire mand fra London-massakren

Vejle Boldklub – FC København