– Giv nu Jannik Vestergaard et gyldent håndtryk!

Leicester City er nødt til at "tage alle midler i brug" for at komme af med Jannik Vestergaard, lyder det fra én af klubbens tidligere spillere.



Bekymringerne er mange i Leicester City i øjeblikket, efter at klubben er rykket ud af Premier League og stirrer ind i en tilværelse på anden klasse i engelsk fodbold.

Tre danskere er på kontrakt i Leicester City, og det er meget sandsynligt, at Victor Kristiansen og Daniel Iversen skal være med til at spille "The Foxes" tilbage i Premier League. Det er næppe tilfældet med det tredje danske islæt, Jannik Vestergaard.

Den tårnhøje stopper fik ikke et eneste minut på banen i Premier League i den forgangne sæson, og Vestergaard er ikke en spiller, Leicester ønsker at beholde. Danskeren er dog ikke så lige til at komme af med. 

Jannik Vestergaard tjener angiveligt i omegnen af 640.000 kroner om ugen i Leicester, og en så guldrandet aftale ønsker danskeren naturligvis ikke bare at skylle ud i kloakken. Derfor har Leicester reelt kun et alternativ, hvis man spørger klubbens tidligere spiller Matt Piper.

Leicester-ledelsen må bide i det sure æble og afregne med Jannik Vestergaard, der har et år tilbage af sin lukrative kontrakt.

– Én som Vestergaard er det bedst bare at give et gyldent håndtryk. Ellers sparer man ham ikke i lønudgifterne. Klubben er bedst stillet ved at give ham et tilbud – det er den eneste måde, de kan komme af med ham, siger Piper ifølge BBC og tilføjer:

– Jannik skal videre. Jeg kan ikke forestille mig, at nogle er villige til at matche de 640.000 kroner om ugen. Man kan ikke have en som ham, der tjener 640.000 om ugen, gående rundt i klubben kun for at samle vandflasker, men det er sådan, det bliver. 

– Man taler meget om kultur, og så har Leicester en spiller som ham, der ikke er i nærheden af førsteholdet og har ondt af sig selv. Sådan skaber man ikke en kultur. Man er nødt til at få ham ud af bygningen, og alle midler må tages i brug om nødvendigt. 

Leicester City har for nyligt udpeget Enzo Maresca som ny manager, og det kan i princippet medføre en frisk start for Jannik Vestergaard i Championship-klubben, men det er svært at forestille sig, at han finder en vej tilbage i varmen.

Jannik Vestergaard har tørnet ud for Leicester de seneste to år. 





Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger



LIVE

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?


Chelsea booker semifinale ved VM

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Femkløver vil væk fra Manchester United


TRANSFER

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’


Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

Her fejler de fatalt på transfermarkedet



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

– Han kan blive vigtig

Superliga-klub smadrer transferrekord

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Megatransfer på vej?

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

– Jeg er stærkere end nogensinde

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer



Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Kæmpe milliontab

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Lover transfers

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent



“Et kup” at hente dansk angriber

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt



Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!