Manchester City havde mere end svært ved at få hul på bylden, men Erling Haaland kom sit hold til undsætning og sørgede for en 2-0-sejr over Everton.
Den norske målmaskine scorede begge kampens mål, og på den måde kom han på måltavlen for første gang siden den skade, der holdt ham ude af fem Premier League-kampe fra midten af december til midten af januar.
Han ser dermed ud til at være helt klar til Champions League-opgøret mod FC København i Parken i den kommende uge.
Med sejren er de forsvarende engelske mestre tilbage på førstepladsen i Premier League, hvor klubben har et point ned til Liverpool på andenpladsen.
Arsenal er på tredjepladsen med tre point op til City, efter at alle tre klubber har spillet 23 kampe. Både Liverpool og Arsenal kommer en kamp foran, når de henholdsvis lørdag og søndag møder Burnley og West Ham.
Manchester City er dermed fortsat i en position, hvor klubben selv kan afgøre, om den skal være mester igen, men i lørdagens kamp holdt det hårdt.
Godt nok sad værterne tungt på spillet, men de havde meget svært ved at skabe store chancer. I lange sekvenser var Everton presset helt tilbage i eget felt, men hjemmeholdet fik ikke afsluttet inden for rammen én eneste gang før pausen.
Ifølge BBC er det ikke sket siden august 2022, at Manchester City har spillet en første halvleg uden at få en afslutning på mål.
Dengang skete det i en kamp mod Crystal Palace, hvor der dog for alvor blev lukket op for sluserne efter pausen. Manchester City endte med at score fire kasser, og Erling Haaland stod for de tre af dem.
Helt så godt gik det ikke lørdag, men efter 70 minutter var der bingo.
Efter et hjørnespark landede bolden hos nordmanden i venstre side af feltet, hvorfra han med højrebenet slyngede den i nettet på Citys første afslutning inden for rammen.
Haalands favoritben er egentlig det, der sidder til venstre, men det var ikke til at se, da han smækkede kuglen i nettet.
Et kvarter efter det første mål afgjorde Erling Haaland kampen, da han udnyttede et oplæg fra Kevin De Bruyne.
Nordmanden blev sendt afsted i høj fart, og efter at have vundet en duel med Jarrad Branthwaite var han helt fri foran mål. Uden pres satte han indersiden på og udplacerede Jordan Pickford i målet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE