Her forventer klubben PL-danskers comeback

Danske Jacob Lungi Sørensen var ved at bide sig fast på Norwich-mandskabet, da han måtte udgå med en knæskade i januar.



Mod slutningen af januar måtte danske Jacob Lungi Sørensen lade sig udskifte med en knæskade mod Watford.

Hvis man kan snakke om, at en skade kommer på et uheldigt tidspunkt, så gjorde den det for danskeren. Den tidligere Esbjerg-spiller havde efter udfordringer med sygdom og corona fundet vej til Dean Smiths holdkort. 

Siden skaden har Norwich ikke været i aktion, hvilket betyder, at danskeren ikke går glip af særlig mange kampe. Holdets manager, Dean Smith, kan nemlig bekræfte, at skaden ikke er så alvorlig som først antaget:

– Han lavede noget lineært løb i sidste uge, men han kan stadig mærke lidt i sit knæ, så vi vil ikke presse ham tilbage så hurtigt, som vi havde håbet på, siger Dean Smith ifølge norfolklive.co.uk.

Selvom håbet om et comeback er længere væk, så forventede klubben, at Jacob Lungi skulle sidde udenfor i længere tid.

Det forventes således, at han vil gøre comeback senere i februar. Præcist hvornår er endnu uvist, men det skulle gerne blive senere på måneden. Norwich møder Crystal Palace, Manchester City og Liverpool i de kommende uger.

Jacob Lungi Sørensen kom fra Esbjerg til Norwich i sommeren 2020, og har siden optrådt 42 gange for kanariefuglene med hvem han rykkede op i Premier League i sidste sæson.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’