Højbjerg hylder rekordmager: Hvad skal jeg sige?

Danskeren påpeger ligeledes, at holdkammeraten kommer til at være indskrevet i historiebøgerne rigtig længe.



Harry Kane er Mister Tottenham, og stjerneangriberen stjal igen overskrifter, da han blev matchvinder med sit mål i weekendens sejr over Crystal Palace. 

Dermed overhalede han Wayne Rooney på listen over flest Premier League-mål. Kane, der scorede sit mål nummer 209 i turneringen, er du den næstmest scorende spiller i Premier Leagues historie, kun overgået af Alan Shearer. 

Angriberen har kontraktudløb med Tottenham til næste sommer, og han rygtes regelmæssigt væk derfra. Klubben bør dog tilpasse sig Kane og ikke omvendt for at sikre sig, at angriberen fortsætter. Det mener Tottenhams danske midtbanekriger Pierre-Emile Højbjerg. 

– Hans seneste rekord er enestående, men had kan jeg sige om ham, som folk ikke allerede kender til? Det er nok vanskeligt, men for at være helt ærlig så er det dejligt, at han er her, og han er en af de spillere, som vil være i historiebøgerne rigtig længe, siger danskeren til Football.london og fortsætter:

– Det er også vigtigt for Harry at forstå, at han har et stort ansvar, og jeg synes også, at klubben har et ansvar for at sørge for, at han har de bedst mulige rammer her, siger Højbjerg. 

Han kan se på tabellen og konstatere, at Tottenham går glip af top fire efter en skuffende afslutning på sæsonen. 

Derfor bliver det også spændende at se, om spekulationerne omkring Harry Kanes fremtid tager til, når vi nærmer os sommerferien. Kane er nu kun 51 Premier League-mål bag Alan Shearer, som sidder på rekorden for flest scoringer i ligaen i historien. 

Den 29-årige englænder har ofte været rygtet til Manchester United og Bayern München i denne sæson.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub