Indledningen på Premier League har været lidt af en rutsjetur for Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham.
Sæsonen blev en indledt med en meriterende sejr over Manchester City og blev fulgt op af yderligere to sejre, inden de tre næste kampe alle blev tabt til London-rivaler.
Søndag fik Tottenham dog stoppet den negative stime med hjemmesejren på 2-1 over Aston Villa.
Højbjerg spillede selv en hovedrolle med et flot mål til 1-0, hvor han selv satte gang i angrebet og siden afsluttede eminent fra kanten af feltet.
Højbjergs jubelscene bagefter sagde det hele, men den handlede mere om målets betydning end dets skønhed.
– Det var mere vigtigheden. Vi var startet godt, men det var Aston Villa også, så målet gav os et boost og gav hele stadion et boost.
– Det fik os til at sænke skuldrene og spille mere frit. Så det var timingen, jeg var mest tilfreds med, fortæller Højbjerg i forbindelse med torsdagens landsholdstræning i Helsingør.
Han lægger ikke skjul på, at det var vigtigt at hente en sejr efter de tre nederlag til Crystal Palace, Chelsea og Arsenal på sammenlagt 1-9.
– Det betød selvfølgelig meget. Det var vigtigt at komme tilbage på ret køl efter at have lukket ni mål ind i tre kampe. Det er absolut uacceptabelt, især når man så kun scorer et mål selv. Det var ikke sjovt at være en del af.
Nu er Tottenham nogenlunde med i ligaen på en ottendeplads med fire point op til førerholdet, Chelsea.
– Selv da vi vandt tre kampe, var vi godt klar over, at vi ikke gjorde tingene perfekt og stadig var i en proces.
– Nu fik vi heldigvis en sejr over Aston Villa, så overordnet set ser det ok ud efter syv kampe. Vi er fire point efter nummer et, så hvis vi holder os til nu, kan det godt blive ok, vurderer midtbaneslideren.
Højbjerg blev hentet til Tottenham af den kontroversielle manager José Mourinho, men fra starten af den nye sæson fik danskeren en anden portugiser som træner, nemlig Nuno Espírito Santo, der har stået i spidsen for Valencia, Porto og senest Wolverhampton.
– Nuno er interessant i sin måde at gøre tingene på og bygge holdet sammen på. Han giver spillerne noget frihed og har forståelse for spillerne på forskellige positioner. Det kan blive spændende, siger Højbjerg.
Hans næste udfordring med Tottenham er udekampen næste lørdag mod Newcastle. Inden da venter to landskampe, hvor Danmark med sejre over Moldova og Østrig kan sikre billetten til VM i Qatar.
/ritzau/
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
De er herbstmeister
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
Intet aftryk!
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
