Det plejer at være Christian Nørgaard, der bærer anførerbindet i Brentford, men da danskeren er ude med en skade, så er det en anden, der kommer til at have det på i lørdagens kamp mod Nottingham Forest.
Her passer det også med, at Ivan Toneys betting-karantæne er overstået, så han igen kan spille – og det bliver med anførerbindet på. Det fortæller klubbens cheftræner Thomas Frank til Sky Sports.
– Han summer som en U8-spiller. Når jeg ser ind i øjnene på en meget engageret spiller. Han vil starte i morgen (mod Nottingham Forest red.) og vil være anfører. Jeg er ret sikker på, at han er klar, siger Frank og fortsætter:
– Han er en speciel karakter, en fantastisk person at være omkring. Energien, han bringer, smilet, positiviteten, er en stor ting, lyder det fra Thomas Frank.
I det hele taget er der ikke noget at tage fejl af i forhold til den danske Brentford-cheftræners forhold til sin målmaskine, som han har måtte undvære indtil nu i denne sæson grundet angriberens mange brud på betting-reglerne.
– Han trækker folk med sig – han vil vinde. Det er et kæmpe løft. Det er som et nyt indkøb. Der kan argumenteres, at han er den næstbedste angriber i ligaen, efter min mening, fastslår Frank.
London-klubben kan også godt bruge al den hjælp, som de kan få for tiden. Klubben har tabt deres seneste fem Premier League-kampe i træk, og de er lige røget ud af FA Cuppen efter et nederlag til Wolverhampton.
Toney er i den seneste tid blevet sat i forbindelse med andre klubber, men Frank ser det som 99 procent sikkert, at angriberen bliver. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED