Ikke i tvivl: Klopp stiller gigantisk LFC-krav

Jamie Carragher er ikke i tvivl om, at Jürgen Klopp har banket på ejernes dør med et helt stort ønske.



Det forventes, at Liverpool kommer til at bruge rigtig mange penge enten til januar eller til sommer. Det kan ikke være anderledes, når de i stor grad rygtes til spillere som Jude Bellingham og Enzo Fernandez, som begge rygtes til at koste mere end 100 millioner pund. 

Tidligere har Liverpool brugt mange penge på spillere som Alisson, Virgil van Dijk og Darwin Nunez, men fælles for disse indkøb er, at de i stor grad har været finansieret af salg af spillere. Der skal dog mange salg til at finansiere spillere som Fernandez og Bellingham, og derfor tror ekspert Jamie Carragher, at Jürgen Klopp har krævet et enormt transferbeløb af Liverpools ejere Fenway Sports Group (FSG), som har sat klubben til salg. 

Det fortæller han på Sky Sports før torsdagens kamp mellem Manchester City og Liverpool. 

– Det er interessant, om det er et salg eller en investering (af ejerne omkring klubben, red.). Der er ingen tvivl om, at Jürgen Klopp har sagt til Liverpools ejere, at han har brug for 200 til 250 millioner pund til sommer. 

– Det lyder som et uhyrligt beløb, men det er hvad Manchester United og Chelsea brugte sidste sommer. Så det er de beløb, som Liverpools konkurrenter bruger. Jeg tror, at det er sket én gang under Klopps tid i Liverpool, at de virkelig er gået for det på transfermarkedet. Det var efter den første Champions League-finale, hvor de købte en masse spillere.

– De har brug for sådan en type investering nu. Jeg tror ikke, at FSG har de penge lige nu, og det er derfor de kigger på investering, som kan komme ind og hjælpe dem, siger Liverpool-legenden. 

Jamie Carragher mener, at FSG har gjort et fremragende stykke arbejde som ejere, men at de ikke kan konkurrere med de ultrarige konkurrenter. 





► LIVE

LIVE: Superligaspiller: ‘Jeg har sagt undskyld’

Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm

Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr

Bekymrende udvikling for Rasmus Lauritsen

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski

Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’

Afslører ny Højlund-plan?

Det laver Lasse Schöne i dag

Fifa fastholder straf for antimuslimsk råb

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?

Det havde været helt katastrofalt for dem!

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

FCK har travlt – forlæng med ham nu!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Lyngby BK – FC Nordsjælland

Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Det kan definere hele deres Superliga-sæson!

Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’

Mange millioner på højkant i denne Superliga-runde

Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’

Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman

Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret 

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Beijmo fatter det ikke: Eksperterne gør det altid

Det giver stof til eftertanke for hele Superligaen

Victor Nelsson på hælene for FC Nordsjælland