Ingen tør tage “forbandet” nummer i Chelsea

En række af de spillere, der har båret trøjen med nummer ni i Chelsea, har ikke levet op til forventningerne.



Fernando Torres, Radamel Falcao, Gonzalo Higuain, Álvaro Morata og senest Romelu Lukaku er bare nogle af de angribere, der ikke har levet op til de forventninger, de er hentet til Chelsea med.

De har alle båret nummer ni for Premier League-klubben fra den engelske hovedstad, og nu har ingen lyst til at bære trøjen med det klassiske angribernummer.

Det overrasker Chelsea-træner Thomas Tuchel.

– Folk fortæller mig, at der hviler en forbandelse over det. Det er ikke sådan, at vi lader det være uberørt af taktiske årsager.

– Overraskende nok er der ingen, der vil røre det. Alle, der har været her længere end mig, siger: "Du ved, han havde nummer ni og scorede ikke, og han havde nummer ni og scorede ikke", forklarer tyskeren ifølge Reuters.

Den belgiske angrebsstjerne Romelu Lukaku blev for et år siden hentet til klubben, men han scorede blot 15 mål i 43 kampe på tværs af alle turneringer og blev ikke den ventede succes.

Nu er han blevet lejet ud til italienske Inter, som han kom fra.

– Vi er i en situation, hvor ingen vil have nummer ni. Jeg er også overtroisk, og jeg kan godt forstå, hvorfor spillerne ikke vil røre det, siger Tuchel.

Chelsea er på det seneste blevet sat i forbindelse med Barcelonas Pierre-Emerick Aubameyang på rygtebørsen, efter at catalonierne har købt Robert Lewandowski.

Tuchel kan ikke udelukke, at der kommer flere spillere til i transfervinduet, hvor Chelsea allerede har købt Raheem Sterling, Marc Cucurella, Carney Chukwuemeka og Kalidou Koulibaly.

– Måske henter vi en spiller mere, måske ikke.

– Vi har nogle muligheder, men samtidig ved vi, hvor mange kampe der venter. Så lad os se, om vi måske kan skrive under med en spiller mere, siger han.

Chelsea åbner Premier League-sæsonen ude mod Everton lørdag klokken 18.30 dansk tid.

/ritzau/





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson