Irriteret Frank: Det er fodboldens mørke kræfter

Thomas Frank kræver, at der bliver gjort noget ved problemet.



Brentford havde til lørdagens opgør mod Newcastle ændret en smule på sin strategi.

Det handlede ikke så meget om, hvad der skete inde på banen, men mere om at påvirke dommeren. Det gjorde man som konskvens af, at Newcastle-assistent Jason Tindall altid er efter fjerdedommeren, forklarer Thomas Frank på pressemødet efter kampen.

– Vi var med vilje lidt mere aktive mod fjerdedommeren i dag (i går). Igen, vi snakker om kontinuitet. Vi ved, at Newcastle har den strategi. Jason Tindall snakker altid ind i fjerdedommerens øre hele kampen. Det skal vi være opmærksomme på.

Thomas Frank oplevede desuden, at Newcastle-spillerne prøvede at psyke Ivan Toney, da Brentford-angriberen skulle sparke straffespark, og det irriterer den danske træner.

– Jeg tænker nogle gange over, at når man får et straffespark, bør mange hold måske have en strategi om at lade en anden spiller tage bolden først, så den rigtige straffesparksskytte ikke får alle skældsordene. Det er noget, vi helt generelt skal overveje at kigge på.

– Uanset om beslutningen har været rigtig eller forkert, hvorfor ikke lade det være en mand-mod-mand-duel mellem keeperen og skytten i stedet for hele den mentale kamp? Det er bare et spørgsmål, jeg gerne vil stille. Jeg tror ikke, det er derfor, han missede det første spark, for hvis du kigger tilbage, er der altid nogle, der forsøger at komme i hovedet på Ivan. Men jeg stiller bare spørgsmålet generelt; jeg håber, det er tydeligt.

Frank synes, der bør gøres noget ved problemet. Han har oplevet det før og synes, det ødelægger spillet.

– Vi har oplevet det før. Det skete sidste år med Norwich, hvor Tim Krul altid var meget efter straffesparksskytten, så vi fjernede Toney. Men jeg synes, det bør være den anden vej rundt. Man bør ikke skulle tænke på ham, der skal tage straffesparket.

– Vi skal helt generelt tænke over sportsmanship i fodbold. Der er for meget: "vi skal være opmærksomme på det her" i spillet. Alle skal forsøge at styre kampen, men vi skal kigge på fodboldens mørke kræfter og være opmærksomme på sportsmanship.

Ivan Toney brændte sit første straffespark, men scorede på det andet.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub