Journalist: Brentford ville købe dansker i januar

Ifølge den tjekkiske journalist Jan Podrouzek kunne Alexander Bah i januar være rykket til Brentford, hvis ikke Slavia Prag havde afvist London-klubbens tilbud.



Brentford hentede i januar både Christian Eriksen og Jonas Lössl, men London-klubben forsøgte faktisk også at hente en tredje dansker. 

Således lyder det fra den tjekkiske journalist Jan Podrouzek, at Brentford ville have Slavia Prag-danskeren Alexander Bah i det forgangne transfervindue. Podrouzek er fodboldredaktør på det tjekkiske medie Denik Sport

– Ud fra det, jeg ved, så har Bah haft tilbud fra Rusland og England i de seneste to transfervinduer. Rusland var ikke en mulighed for Slavia, der ser ham rykke til en topliga i Europa. Så klubben afviste buddet. Brentford kom så på banen i januar, og Bah ønskede at skifte dertil med det samme, men prisen var meget lav. Klubben sagde til spilleren, at dette betød, at Brentford ikke ville hente ham ind som en vigtig spiller, men at han i stedet ville blive en marginalspiller. Så igen valgte Slavia at afvise tilbuddet, siger Jan Podrouzek således til Tipsbladet.

– Bah var utilfreds med denne beslutning, men situationen er blevet løst nu. Bah er stadig en nøglespiller i Slavia, men både han og klubben forventer, at det næste transfervindue vil byde på en god mulighed for både spilleren og klubben, så Slavia kan sende ham til en topliga.

En nøglespiller i Slavia Prag
Den 24-årige Alexander Bah, der skiftede til Slavia Prag fra SønderjyskE sidste år, er med i Kasper Hjulmands trup til Danmarks kommende kampe mod Holland og Serbien, og ifølge Jan Podrouzek har den danske højre back da også gjort det glimrende i den tjekkiske liga i denne sæson. 

– Alexander blev en af nøglespillerne for Slavia i ugerne efter sin ankomst til klubben i januar 2021. Slavia mistede Vladimir Coufal, der skiftede til West Ham et halvt år inden Bahs ankomst, så der var en ledig plads til Bah i startelleveren. Lukas Maspust spillede på højre back-positionen i den første del af sæsonen efter Coufals afsked, men Masopust er normalt højre fløj, så Bah har været det ideelle valg for træneren, Trpisovsky. Så han startede med at spille der med det samme, og han viste sig hurtigt at være rigtig god, siger Podrouzek. 

Ifølge Jan Podrouzek har Alexander Bah vist sig som en spiller med kvaliteter både defensivt og offensivt.

– Han skifter mellem højre back og højre fløj, på grund af hans offensive kvaliteter og fysiske evner. Han er meget god til at komme bagfra og yde støtte til angrebet. I denne sæson har han også leveret mål og assister. Han er en meget produktiv spiller med stabile præstationer. Han er rigtig god til at drible og til at aflevere ind i feltet. Han er også stærk i defensive dueller. Han er en meget fysisk spiller, der har rigtig god kondition til at spille samtlige 90 minutter med høj intensitet, lyder det fra Jan Podrouzek. 

Alexander Bah har indtil videre spillet to landskampe for Danmark. Debuten kom i en venskabskamp mod Sverige i november 2020, hvor Bah endda kom på tavlen. I november 2021 fik Slavia Prag-profilen så ni minutter i den sidste VM-kvalifikationskamp mod Skotland. 

For Slavia Prag har Alexander Bah i denne sæson leveret seks mål og ni assister i 34 kampe. 




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub



Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

De henter Christian Gytkjær

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Vallys er åben for BIF-forlængelse

På vej til Superligaen? 

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter interesse



Danmarksmester i at spotte andres talenter

FC København-keeper får nummer 42, men…

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt



Vil af med dansk keeper

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det