Voldsom kasse: Højbjerg og Tottenham slår Chelsea

Oliver Skipp og Harry Kane scorede, da Tottenham vandt 2-0 hjemme over Chelsea i Premier League.



Det ser sort ud for Premier League-klubben Chelsea, der nu er uden sejr i fem Premier League-kampe i træk.

Søndag var Tottenham skarpest på hjemmebane i London-derbyet og vandt med 2-0 på en forrygende kasse af 22-årige Oliver Skipp lige efter pausen og en nem scoring af Harry Kane i slutfasen.

Uanset resultatet ville Tottenham ligge nummer fire i Premier League, men sejren øger afstanden ned til Newcastle i jagten på den fjerde og sidste Champions League-plads i den stærke fodboldliga.

Kriseramte Chelsea er til gengæld tættere på nedrykning end Champions League efter at have tabt to ligakampe i træk og ikke vundet i fem.

Søndagens nederlag øger presset på klubbens udskældte manager, Graham Potter, der formentlig snart må en tur ned på arbejdsformidlingen efter mindre end et halvt år i Chelsea.

– Vi lider i øjeblikket, og det er mit ansvar. Sådan er fodboldens natur, og jeg har åbenlyst ikke gjort nok for den her klub til at sørge for stor opbakning, siger Potter på et pressemøde efter kampen og udtrykker forståelse for spørgsmål om hans jobsikkerhed.

Heldet tilsmiler dog heller ikke Potter og hans hold. Den trængte manager fik endnu mere at tænke på, da han allerede tidligt i opgøret måtte hive forsvarsgeneral Thiago Silva ud på grund af en skade.

Afløseren Wesley Fofana fik gjort sig bemærket, da han i det 28. minut fik rettet en afslutning fra Pierre-Emile Højbjerg så meget af, at den tog stolpen. Det var første halvlegs bedste bud på en scoring.

Begge hold spillede med stor tænding, og temperamenterne boblede. Det kastede fem advarsler af sig, men det kunne reelt være blevet til mange flere.

Det hele kammede over i slutningen af første halvleg, da flere spillere blev involveret i tumult. Hakim Ziyech fik først et rødt kort for at have plantet en hånd i ansigtet på Emerson Royal, men efter at have genset situationen slap Chelsea-spilleren med gult kort.

Efter den lidt uskønne første halvleg begyndte anden halvleg med et brag.

Der var kun spillet 20 sekunder, da Oliver Skipp brød bolden uden for feltet og kanonerede den i mål via overliggeren. Det var Skipps første fuldtræffer for Tottenham, og den faldt i midtbanespillerens førsteholdskamp nummer 66.

Chelsea havde svært ved at åbne hjemmeholdets stærke defensiv og var reelt ikke tæt på en udligning.

I det 82. minut afgjorde Harry Kane opgøret. Et hjørnespark blev forlænget over til anføreren, som sikkert dirigerede bolden i mål til 2-0.

I den mere kuriøse afdeling måtte dommer Stuart Attwell to gange afbryde kampen, fordi kommunikationen til VAR-vognen fejlede.

/ritzau/





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


AGF henter Ibrahim Traoré

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

– Cooper skyder på Schmedes

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Går i kødet på Rasmus Højlund

Angriber er færdig i Randers FC

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

To trænere færdige i Superliga-klub

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Et slag fra førstepladsen

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

OB – Silkeborg IF

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp