Klopp erkender: Jeg ved, det lyder latterligt

Jürgen Klopp har udelukkende ros til overs for sin super-sub Divock Origi, der storspillede i søndagens kamp.



Divock Origi spillede en hovedrolle i Liverpools derbysejr over Everton søndag, og efterfølgende er Jürgen Klopp ikke bleg for at sætte store mærkater på den belgiske angriber.

Ligesom så ofte før startede Divock Origi kampen på bænken, men efter godt en times spil blev han sendt i aktion. Og så viste angriberen sig hurtigt frem. Han var involveret i opspillet til Andy Robertsons scoring efter 62 minutter, og kort før tid slog Divock Origi selv sejren fast med en scoring.

Det indhop får Jürgen Klopp til blandt andet at kalde angriberen for en legende og en spiller i verdensklasse.

– Han er en legende på og uden for banen. Han er en fantastisk fodboldspiller i mine øjne. Jeg ved, det lyder latterligt, da jeg ikke starter ham ofte, men han er en verdensklasseangriber, og han er vores bedste afslutter, helt klart, siger Jürgen Klopp således ifølge Liverpool Echo og fortsætter:

– Det har han altid været, og alle vil sige det samme. Når man ser ham gøre den slags ting til træning, så ser man kvaliteten af truppen og de andre spillere, og det er virkelig svært for ham, forestiller jeg mig.

– Andre spillere var ikke i truppen, men er i rigtig god form, og jeg har virkelig svære beslutninger at træffe, fordi drengene alle ønsker at bidrage og er ansvarlige for den gode situation, vi er i.

– Alle elsker “Div” og med rette. Han var igen meget afgørende. Jeg er meget, meget glad for ham.

I den indeværende sæson har 27-årige Divock Origi scoret seks gange på blot 16 kampe, hvoraf størstedelen har været som indskifter. Til sommer udløber hans aftale med Liverpool, hvor han har været siden sommeren 2014. 





Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til




LIVE

Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen

Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’

Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

FC København tæt på Abubaker Walusimbi



LIVE

TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen

Transferdrama – Højbjerg straffet i Marseille

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

FC København vil hente tidligere stjerne

‘Den ene hjerneblødning efter den anden’

Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!

Jeff Bezos bliver medejer af Liverpool

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’

FC København-spiller: ‘De er i dårlig form’

Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM

FC København-stjerne afviser storklub

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag

Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’

Viborg FF – AGF

Køb ham, FCK!

Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden

Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Høgh & Celtic kanøfler Dundee United 

Han gjorde det onde ved AGF