Fra Tipsbladets trykte udgave fredag 8. april 2022
8. oktober 2015 og 1. juli 2016.
Så længe har Jürgen Klopp og Josep Guardiola siddet som trænere i Liverpool og Manchester City, og hvis 2015/16-sæsonen, hvor Leicester sensationelt vandt mesterskabet, føles længe siden, er det ikke så mærkeligt.
I den sæson blev Manchester City nummer fire og Liverpool nummer otte i Premier League, sidstnævnte bag West Ham, Southampton og Louis van Gaals Manchester United, men siden er ingen af de to klubber sluttet uden for Top 4.
Manchester City er styret uden om en udelukkelse fra Champions League og slipper fortsat i det store hele fra alvorlig kritik af de reelle ejere, staten Abu Dhabi, der har et betydeligt mere problemfyldt forhold til menneskerettigheder og behandling af migrantarbejdere end nabolandet og rivalen Qatar, der heller ikke som Abu Dhabi og emiraterne er involveret i en blodig borgerkrig i Yemen.
Og Liverpool overlevede metaltrætheden i sidste sæson, hvor forholdet mellem cheftræneren og ejerne lod til at knirke og Champions League-deltagelsen kun kom i hus via en vild slutspurt.
I denne sæson ser de to klubber lige så suveræne ud som i 2018/19, hvor Manchester City vandt ligaen med 98 point, et point foran Liverpool, der til gengæld vandt Champions League, og igen i denne sæson er det svært at se, hvem der skal stoppe de to giganter.
– På pointsnit minder de to hold jo om 2018/19, hvor man skulle have tæt på 100 point for at vinde mesterskabet. Så vi er tæt på, at det her er de bedste udgaver af Manchester City og Liverpool nogensinde.
Niels Christian Frederiksen skal til Manchester søndag for at kommentere topkampen, og minderne om slutspurten i 2019 sidder i englænderne i disse dage, siger fodboldkommentatoren.
– Jeg siger ikke, at de er ligeglade med, hvem der vinder Champions League, men det vigtigste er den her kamp, der sagtens kan vise sig at være sæsonfinalen, siger Niels Christian Frederiksen.
– Det er oplagt, at det her er de to bedste hold i verden lige nu med hver deres offensive udgangspunkt, hvor der stadig er tydelig forskel på Liverpools dynamiske presspil og Manchester Citys kombinationsspil, siger Niels Christian Frederiksen om de to engelske topklubber, der tirsdag vandt deres Champions League-kvartfinaler mod Atlético Madrid og Benfica med 1-0 og 3-1, og altså mødes søndag klokken 17.30 til potentiel guldkamp med et point mellem sig på første- og andenpladsen.
Dias i City, Matip i Liverpool
Så hvad er gået rigtigt, siden de to klubber tilsyneladende sidder så tungt på Premier League?
Det handler om defensiven, mener Niels Christian Frederiksen, med enkelte undtagelser.
– Josep Guardiola ville meget gerne have haft Harry Kane sidste sommer, og mon ikke han er nået til den erkendelse, at det ville være endnu bedre at have en spiller som Erling Haaland, der er aktuel lige nu, eller for den sags skyld Kane oppe foran i næste sæson, og så kan han nogle gange skifter over til at spille med en falsk nier. Jeg tror ikke, Guardiola er færdig med at forbedre sit hold, det vil blive endnu bedre af, at man ikke nærmest hver gang spiller med en falsk nier, siger Niels Christian Frederiksen.
– Den helt store forskel er defensiven. Siden de købte Rúben Dias, har der ikke været nogen debat. Nu passer forsvaret til deres spillestil, og de er dem, der har haft klart færrest afslutninger mod sig i Premier League-sæsonen. Selvom Dias er ude med en skade i weekenden, har han haft en afsmittende effekt på de andre spillere. Guardiola har forstået, at der skal fokus på defensiven, altså bortset fra når han natten før Champions League-finalen mod Chelsea får den idé, at han skal spille uden sekser, siger Niels Christian Frederiksen med en hentydning til sidste års Champions League-finale, som Guardiola også selv jokede med op til kampen mod Atlético Madrids ultrastærke defensiv.
– I Liverpool har Joel Matip nærmest spillet bedre end Virgil van Dijk i denne sæson. Det er jo en helt vild udvikling. 'Mo' Salah, Sadio Mané og Firmino er fantastiske, men det er jo den stabilitet, Liverpool har fået defensivt med Alisson og van Dijk, der har gjort forskellen. Ligesom Guardiola har han indset, at den der floskel med, at defense wins championships [forsvar vinder mesterskaber], passer.
Kan uden Klopp og Guardiola
Da Tipsbladet tidligere på året så på spillerbudgetterne i Premier League, anslog vi med eksperters hjælp og grundige tjek af klubbernes regnskaber, at Manchester City havde ligaens største spillerbudgetter med 3,9 milliarder kroner til lønninger og afskrivninger på transfers, mens Liverpool var firer med omkring 3,1 milliarder kroner til de samme poster.
Verden kan forandre sig, og den kan forandre sig hurtigt.
Newcastle har fået uanede ressourcer til rådighed med Abu Dhabis gode politiske og militære allierede Saudi-Arabien, og Manchester United har stadig flere penge til rådighed til spillere end Liverpool.
Og hvad Josep Guardiola, der har talt om at træne i Sydamerika og har kontraktudløb efter næste sæson? Og Klopp, der har til sæsonen efter, og for nylig har sagt, at planen er at stoppe i Liverpool?
– Det er selvfølgelig et stort emne i England med de to træneres kontraktudløb. Liverpool har også et spørgsmål omkring Mohamed Salah [der har kontraktudløb til sommer næste år]. Men der er så mange gode spillere i de to trupper, at det er svært at se nogen true de to klubber i de næste to-tre-fire år, siger Niels Christian Frederiksen.
– Vi skal huske Manchester Uniteds hold, der også vandt Champions League-titler, og Arsenals Invincibles. Men de nuværende hold i Manchester City og Liverpool nærmer sig klart at være de blandt de absolut bedste i Premier League-æraen, siger Niels Christian Frederiksen, der tror på City på søndag.
– Jeg synes, Liverpool har vist nogle defensive svagheder, hvor man kan spille sig igennem. Alisson har reddet holdet flere gange i de seneste runder. Hvis de viser de svagheder igen mod Manchester City, bliver de straffet, siger Niels Christian Frederiksen om et Liverpool-hold, der også i et kvarters tid i 2. halvleg mod Benfica viste uvant usikkerhed.

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vil købe Oliver Christensen

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Blades giver nådestød til Rødkælke

Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Revser danskerkøb