Klopp sparede stjerne: Kampen er for stor i Afrika

Jürgen Klopp ville ikke bruge Sadio Mané i søndagens FA Cup-kamp mod Nottingham Forest, da det stod klart, at Mohamed Salah ikke kunne spille. Liverpool-bossen ønskede således ikke at komme i problemer blandt senegalesiske fans.



Egypten og Senegal mødes på fredag i en voldsomt vigtig VM-kvalifikationskamp i Cairo, og denne kamp havde Jürgen Klopp søndag i baghovedet, da han skulle sætte sit hold til Liverpools FA Cup-kamp mod Nottingham Forest. 

Således erkendte Jürgen Klopp efter søndagens 1-0-sejr, at han havde udeladt Sadio Mané fra truppen, fordi han ikke ville risikere at blive anklaget for at påvirke kampen mellem Egypten og Senegal. Mohamed Salah sad således ude med en skade, og derfor ville Klopp ikke sende Mané i aktion.

– Mo [Salah, red.] kunne mærke noget i sin fod igen efter Brighton-kampen. Det er ikke noget stort, men det er klart, at man ikke spiller sådan en her kamp, hvis man døjer med lidt smerter. Det var der ingen chance for. Og i det øjeblik stod det også klart, at vi ikke ville bruge Sadio i denne kamp [mod Nottingham Forest, red.], for den her kamp [på fredag, red.] er for stor i Afrika, lød det således, ifølge Eurosport, fra Jürgen Klopp. 

– Jeg ønsker ikke to gange at blive ham, der gør noget, der kan blive misforstået. Mo var ikke tilgængelig, men Sadio lod vi sidde ude. 

Jürgen Klopps kommentar om risikoen for at blive misforstået igen er formentlig en reference til en udtalelse, som Liverpool-bossen kom med inden Africa Cup of Nations, som Klopp fik omtalt som ‘en lille turnering’. Denne kommentar bragte Klopp i voldsom modvind, selvom tyskeren holdt fast i, at der var tale om ironi. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show