Boris Becker er en af de største tennisspillere i historien, men de seneste otte måneder har ikke været sjove for den i dag 55-årige tysker.
Boris Becker har således siddet i fængsel i England, og i løbet af de otte måneder bag tremmer måtte tennislegenden desuden ikke få besøg af en landsmand, der ønskede at give ham moralsk støtte.
Landsmanden var Jürgen Klopp, og ifølge Sport Bild var årsagen, at fængslet vurderede, at Jürgen Klopp var for kendt, og at man derfor var bekymret for Liverpool-trænerens sikkerhed, hvis han skulle besøge Boris Becker i fængslet.
– Boris var mit store idol i min barndom og i min ungdom. Vi mødtes første gang til Wimbledon for syv år siden. Min hustru, Ulla, organiserede det. Hun vidste, at jeg virkelig ønskede at møde ham. Jeg fulgte hele hans karriere, og jeg er en kæmpe fan. Vi havde en forrygende aften til Wimbledon. Vi var bølgelængde, og vi havde det virkelig sjovt. På grund af travle kalendre holdt vi efterfølgende kontakten fra afstand, lyder det fra Jürgen Klopp.
På grund af venskabet med Boris Becker ønskede Jürgen Klopp derfor at besøge tennislegenden i fængslet.
– Johannes Kerner (tysk journalist, red.) stod for kontakten. Derefter talte vi i telefon, og jeg sagde til ham, at han helt sikkert var nødt til at skrive en bog. Han sagde 'ja, men jeg tror ikke, at nogen vil tro på, hvordan det virkelig er herinde'. Det var bare virkeligt vigtigt for mig at støtte Boris og fortælle ham, at jeg ikke ville svigte ham, siger Klopp.
– Desværre måtte jeg ikke besøge ham, da jeg ifølge myndighederne kunne udgøre en sikkerhedsrisiko, hvis jeg besøgte fængslet. Derfor gik det ikke. Men det er heller ikke vigtigt. Det vigtigste er, at Boris nu er fri igen.
Den engelske avis The Guardian skrev i sidste uge, at Boris Becker var blevet løsladt efter otte måneder, efter at tennislegenden i april blev idømt to-et-halvt års fængsel for at have skjult et større millionbeløb for at undgå at betale skat.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Endelig godt nyt
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER